Redakcja Polska

Atak rosyjskich hakerów na strony internetowe holenderskich i europejskich szpitali

01.02.2023 17:41
Służby zajmujące się bezpieczeństwem komputerowym w Holandii poinformowały, że wiele stron internetowych szpitali zostało zaatakowanych przez rosyjskich hakerów z grupy Killnet.
Cybernapastnicy przeprowadzili tak zwane ataki DDoS.
Cybernapastnicy przeprowadzili tak zwane ataki DDoS. Shutterstock/Syda Productions

Dotyczy to między innymi największego szpitala w Holandii w Groningen. Powodem jest wsparcie udzielane udzielane przez Holandię Ukrainie, walczącej z agresją Rosji.

Podobne ataki zostały przeprowadzone na strony internetowe szpitali między innymi w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W zeszłym tygodniu wskutek podobnych ataków przestały wyświetlać się niektóre strony internetowe niemieckich portów lotniczych, administracji publicznej oraz instytucji finansowych. O ataki jest podejrzewana ta sama rosyjska grupa hakerska.

Cybernapastnicy przeprowadzili tak zwane ataki DDoS. Strony internetowe zostały w tym samym czasie wywołane przez bardzo dużą liczbę komputerów, co spowodowało, że system komputerowy nie był w stanie równocześnie odpowiedzieć na wszystkie wywołania i strona przestała być widoczna w Internecie.

Podobne ataki grupa Killnet przeprowadziła w listopadzie na serwery Parlamentu Europejskiego, krótko po tym, jak PE przyjął uchwałę nazywająca Rosję krajem sponsorującym terroryzm.


IAR/dad

Nie żyje Leonard Pietraszak. Wybitny aktor miał 86 lat

01.02.2023 13:00
Prezes ZASP Krzysztof Szuster poinformował, że w wieku 86 lat zmarł Leonard Pietraszak.

Prezydenci Polski i Łotwy mówią jednym głosem w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie rosyjskie

01.02.2023 15:14
- Przyłączam się do inicjatywy prezydenta Łotwy, by ustanowić specjalny trybunał karny do osądzenia sprawców zbrodni na Ukrainie. Odpowiedzialność karna jest konieczna do wyegzekwowania - powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Egilsem Levitsem.

PERN i PKN Orlen uruchomiły rurociąg Boronów Trzebinia

01.02.2023 15:38
PERN i PKN Orlen uruchomiły rurociąg Boronów Trzebinia. Przedstawiciele obu spółek podkreślają, że nowo powstały odcinek, liczący 97 kilometrów, zwiększy bezpieczeństwo, stabilność i szybkość dostaw oleju napędowego oraz benzyny dla klientów na Śląsku i w Małopolsce. Oprócz nowego odcinka rozbudowywany jest także terminal w Trzebini, który zwiększy swoje możliwości magazynowe.