Polskie Radio
Section05
Leonard Pietraszak

"Czterdziestolatek" ma już… 50 lat. Czy inżynierem Karwowskim mógł być tylko Andrzej Kopiczyński?

"Czterdziestolatek", czyli jeden z najpopularniejszych polskich seriali wszech czasów, świętuje 50. urodziny. - Zdjęcia ruszyły na wiosnę 1974 roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Dajbor, autor książki o serialu Jerzego Gruzy. Czy Andrzej Kopiczyński od początku miał zagrać inżyniera Karwowskiego?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Henryk Szrubarz Czterdziestolatek serial Stefan Karwowski inżynier Karwowski Rafał Dajbor Leonard Pietraszak Andrzej Kopiczyński

Leonard Pietraszak i jego radiowe wspomnienia [POSŁUCHAJ]

– Na tym polega urok tego zawodu, że człowiek może się przeistoczyć w postać, której by w sobie nie podejrzewał. Dobry reżyser wyciąga od aktorów takie ukryte pokłady – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu Leonard Pietraszak, wspominając swoją rolę Gustawa Kramera w "Vabanku". Ten znakomity aktor teatralny i filmowy zmarł dokładnie rok temu, 1 lutego 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Pietraszak film polski kino serial HISTORIA

Ostatnie pożegnanie Leonarda Pietraszaka. Aktor spocznie na cmentarzu w Bydgoszczy

W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka. Wybitny aktor filmowy i teatralny zmarł 1 lutego w wieku 86 lat. Leonard Pietraszak zagrał w wielu kultowych polskich produkcjach, takich jak: "Vabank", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Czterdziestolatek" czy "Czarne chmury".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bydgoszcz Leonard Pietraszak aktor pogrzeb odeszli 2023

Słuchowisko "Trzech panów w łódce (nie licząc psa)" z udziałem Leonarda Pietraszaka [POSŁUCHAJ]

Powieść "Trzech panów w łódce (nie licząc psa)" autorstwa Jerome'a Klapki Jerome'a opisuje przygody trzech londyńczyków, którzy wybrali się w podróż łodzią po Tamizie. Na jej podstawie powstało słuchowisko w reżyserii Janusza Kukuły, w którym w rolę jednego z bohaterów wcielił się Leonard Pietraszak. W związku ze śmiercią aktora w Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy jego fragmenty.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Leonard Pietraszak słuchowisko

Anna Seniuk: Leonard Pietraszak był samą prawdą

- Był samą prawdą, wszystkie role były niezwykle prawdziwe i dojmujące. A na planie był wspaniałym, uroczym kolegą. Kiedy to mówię, uśmiecham się i do państwa, do siebie, i do wspomnień, ponieważ chciałabym, żeby to było piękne wspomnienie o nim - tak o zmarłym (1.02) aktorze filmowym i teatralnym Leonardzie Pietraszaku mówiła jego koleżanka po fachu Anna Seniuk.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Pietraszak aktor odeszli 2023 Magdalena Zawadzka Grażyna Barszczewska Dwójka Jakub Kukla

Odszedł Leonard Pietraszak. Aktor miał 86 lat

Z żalem informujemy, że w wieku 86 lat zmarł aktor filmowy i teatralny Leonard Pietraszak. Wiadomość przekazał prezes ZASP Krzysztof Szuster. Zmarłego artystę wspominaliśmy w środę (1.02) po godz. 15.00 w "Ekspresie Jedynki" i po godz. 23.00 w "Kulturalnej Jedynce", natomiast w czwartek (2.02) po godz. 21.00 wyemitujemy archiwalne słuchowisko "Wyjście awaryjne" z jego udziałem.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Pietraszak odeszli 2023