Redakcja Polska

Poseł AfD w rosyjskiej telewizji krytykuje dostawy broni na Ukrainę

04.02.2023 09:55
Portal tygodnika "Spiegel" opisuje, że poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Skrytykował tam m.in. "propagandę" uprawianą przez niemieckie media, które "nastawiają Niemców przeciwko Rosji". Krytycznie wyraził się o wysyłaniu przez Niemcy broni, używanej "przeciwko Rosjanom".
Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotr wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa
Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira SołowjowaPAP/EPA/CLEMENS BILAN

Sołowjow jest jednym z najbardziej znanych zwolenników rosyjskiego przywódcy Władimira Putina i prowadzonej przez niego wojny przeciwko Ukrainie. "W swoim talk-show Sołowjow wielokrotnie atakował zachodnich polityków, w przeszłości nazwał już kanclerza Olafa Scholza »ćmą«, groził Niemcom wojną, a teraz znajduje się na listach sankcyjnych UE i Kanady" - przypomina "Spiegel".

Kotré połączył się w czwartek za pośrednictwem wideo z programem Sołowjowa i przedstawił swój pogląd na sprawę. Skrytykował m.in. niemieckie media, które robią wszystko, co w ich mocy, aby nastawić ludność niemiecką przeciwko Rosji. Zdaniem posła opozycyjnej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), Berlin dostarczając Ukrainie broń "ugiął się pod presją", a "większość obywateli Niemiec jest przeciwna dostawom ciężkiej broni".

Gdy informacja o tym wystąpieniu trafiła do niemieckich mediów, Kotré usprawiedliwiał się w piątek na Twitterze, przekonując, że "w zasadzie każdemu udziela wywiadu". Jak twierdził, pomimo wojny ważna jest "dyplomacja i rozmawianie ze sobą - przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych kanałów"

W swoim wystąpieniu wideo Kotré stwierdził też, że jest "zszokowany" niemieckimi dostawami broni na Ukrainę i porównał to z sytuacją podczas II wojny światowej, gdy broń niemiecka była również używana przeciwko Rosjanom.

Prawie identyczne stwierdzenie padło w czwartek także z ust Putina - w trakcie jego przemówienia, wygłoszonego w rocznicę bitwy pod Stalingradem. Putin wypowiedział wtedy także "nowe groźby pod adresem Niemiec" - podkreślił "Spiegel".PAP/IAR/dad

NATO wzywa Rosję do przestrzegania traktatu Nowy START o redukcji broni jądrowej

03.02.2023 15:36
NATO wezwało Rosję do przestrzegania traktatu Nowy START o redukcji broni jądrowej. W opublikowanym oświadczeniu sojusznicy podkreślili, że traktat przyczynia się do stabilności międzynarodowej ograniczając rosyjskie i amerykańskie strategiczne siły nuklearne.

Dziewięć nowych zabytków na liście Pomników Historii

03.02.2023 15:51
Do listy polskich Pomników Historii dołączyło 9 zabytkowych obiektów - klasztory, budynki sakralne, miejsca związane z polską historią. Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe wręczył prezydent Andrzej Duda.

Minister Przydacz w Waszyngtonie: prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty

04.02.2023 09:34
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że podczas jego rozmów w Waszyngtonie poruszano temat zapowiadanej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Głównymi tematami tych rozmów było wsparcie dla Ukrainy i wschodniej flanki NATO.