Redakcja Polska

Jedyny polski reporter. Dziennikarz Polskiego Radia w obstawie prasowej Joe Bidena

20.02.2023 10:08
Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski jest jedynym polskim reporterem, który będzie w "protective press pool", czyli obstawie prasowej Joe Bidena. Prezydent USA przyleci do Polski we wtorek ok. godz. 8:30 czasu polskiego.
Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.mat. prywatne

Prezydent USA Joe Biden spotka się we wtorek w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmów będzie współpraca dwustronna oraz wsparcie Ukrainy i wzmocnienie zdolności odstraszania NATO. Późnym popołudniem wygłosi przemówienie w Arkadach Kubickiego, czyli nadwiślańskich ogrodach Zamku Królewskiego.

W środę w programie przewidziano dwa dodatkowe punkty - spotkanie z pracownikami ambasady USA w Warszawie oraz rozmowę z sekretarzem generalnym NATO by, jak napisano w komunikacie, „potwierdzić niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Sojuszu”. Wcześniej Biały Dom poinformował, że tego dnia Joe Biden weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Prezydent USA odleci do Waszyngtonu w środę po południu.

Posłuchaj
00:47 12210208_1.mp3 Plan wizyty prezydenta USA Joe Bidena. Relacja korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego (IAR) 

Marek Wałkuski jest jedynym polskim dziennikarzem w stałym korpusie prasowym Białego Domu. Należy do prestiżowej grupy reporterów obsługujących wydarzenia, w których niemożliwy jest udział wszystkich przedstawicieli mediów. Bierze udział w posiedzeniach rządu, jest obecny podczas oświadczeń prezydenta czy spotkań w Gabinecie Owalnym.

*** 

Marek Wałkuski przez wiele lat pracował w radiowej Trójce, a od 2002 roku jest korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Opublikował trzy bestsellerowe książki na temat Ameryki. Od 2018 roku jest pełnoprawnym członkiem Stowarzyszenia Korespondentów przy Białym Domu.

IAR/PR24/dad

"Wymazać naród" - film o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy

19.02.2023 17:14
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - dokumentu o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, który powinien zobaczyć każdy. Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 1271 tamtejszych obiektów kultury - podało w mediach społecznościowych MKiDN.

Andrzej Duda w "Financial Times": NATO powinno dać Ukrainie gwarancje także po zakończeniu wojny

20.02.2023 09:43
NATO powinno dać Ukrainie gwarancje także po zakończeniu wojny - to apel polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który pada w rozmowie z dziennikiem Financial Times.

"Wolność jest bezcenna". Joe Biden w Kijowie: będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba

20.02.2023 14:05
- Władimir Putin myślał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Pomylił się, źle to rozegrał - powiedział podczas wizyty w Kijowie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Zaznaczył, że rok od wybuchu wojny "jesteśmy razem. Wolność jest bezcenna, warta walki".