Redakcja Polska

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Andrzej Duda: oni zginęli za wolną Polskę

01.03.2023 18:12
Oni zginęli za wolną Polskę, taką, która nie tylko przyjmuje bezpieczeństwo, ale stała się na tyle silna, że może dziś dać to bezpieczeństwo innym - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami powiatu sierpeckiego w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 
Prezydent Andrzej Duda w Sierpcu
Prezydent Andrzej Duda w SierpcuKancelaria Prezydenta

Prezydent mówił na spotkaniu w Sierpcu, że 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, to bardzo ważny dzień dla wolnej, suwerennej, niepodległej Polski. - Żołnierze niezłomni zginęli za Polskę - wierzę - taką, jaką mamy dzisiaj: Polskę, która jest suwerenna i niepodległa, która w zdecydowany i skuteczny sposób prowadzi swoje sprawy, Polskę, która potrafi dbać o swoje interesy na całym świecie, Polskę, która nie tylko przyjmuje bezpieczeństwo od swoich wielkich, ważnych sojuszników, ale która (...) stała się na tyle silna, że może swoje bezpieczeństwo dać innym, może być dawcą tego bezpieczeństwa, może dzielić się swoim potencjałem - powiedział prezydent.

Walczyli o taką Polskę

W tym kontekście Duda przypomniał, że Polska uczestniczy w misji Air Policing i wysyła swoje samoloty do państw bałtyckich, a polscy żołnierze stacjonują m.in. na Łotwie i w Rumunii. - Myślę, że o taką Polskę właśnie oni wtedy walczyli: o Polskę, która będzie niezależna, o Polskę, w której Polak będzie mógł sam decydować o swoich sprawach - oświadczył prezydent i podziękował mieszkańcom powiatu sierpeckiego za liczny udział w wyborach.

1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sierpcu kwiaty przed głazem z tablicą upamiętniającą generała Emila Fieldorfa "Nila" - dowódcę KEDYWU Armii Krajowej.


IAR/PAP/dad

Prezydent Andrzej Duda o sojuszu z USA: silne więzi transatlantyckie leżą w interesie Polski

01.03.2023 11:27
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi i silne więzi transatlantyckie leżą w interesie Polski.

Szwajcarski ekspert: w październiku Rosja przegra wojnę, po czym stanie się "tanią stacją benzynową Chin"

01.03.2023 11:57
Szwajcarski wykładowca Akademii Wojskowej ETH Zurich Marcus Keupp w wywiadzie dla magazynu "Bilanz" odważył się na prognozę terminu zakończenia wojny na Ukrainie - pisze portal dziennika "Bild". Zdaniem eksperta "w październiku tego roku Ukraina pokona Rosję".

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2023 15:11
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 marca od 2011 roku.