Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: jest potrzeba zaostrzenia kar za działalność szpiegowską

19.04.2023 11:39
Pozytywnie oceniam projekt zaostrzający kary za szpiegostwo i działania dezinformacyjne. Jest potrzeba zmiany i zwiększania sankcji za działalność szpiegowską – powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
PiS chce podniesienia kar za szpiegostwo
PiS chce podniesienia kar za szpiegostwoAlyoshinE/Shutterstock

W rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" Żaryn – sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej i zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych – odniósł się do kwestii złożonego w Sejmie projektu noweli Kodeksu karnego, zwiększającego kary za szpiegostwo.

Jak wskazuje "GPC", obecnie kara za udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce wynosi od roku do maksymalnie 10 lat więzienia. Rozwiązania zawarte w projekcie m.in. przewidują podniesienie minimalnego wymiaru kary do 5 lat, bez górnej granicy. Dla organizatorów działalności obcego wywiadu kara ma wzrosnąć z przedziału 5-25 lat pozbawienia wolności do przedziału 10 lat-dożywocie.

W projekcie – według proponowanych zmian – karana ma być dezinformacja prowadzona w związku z działalnością szpiegowską. Jak wskazuje "GPC", chodzi o karę więzienia "na czas nie krótszy niż 8 lat". Projekt wskazuje, że mowa o "rozpowszechnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, mających na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Rzeczypospolitej Polskiej, innego państwa lub organizacji międzynarodowej".

Żaryn: szpiegostwo jednym z najpoważniejszych zagrożeń

"Projekt zwiększający kary za szpiegostwo oceniam pozytywnie. Mamy do czynienia z potrzebą zmiany i zwiększenia restrykcji i sankcji związanych z tą kategorią przestępczości. Szpiegostwo nadal jest jednym z najbardziej poważnych zagrożeń dla polskiego państwa" – stwierdził w rozmowie z "GPC" Żaryn.

Wskazał, że "w ostatnim roku ta aktywności obcych wywiadów przeciwko Polsce była dużo większa i wyższa niż wcześniej".

"Również pozytywnie oceniam ten zapis, który mówi, że dezinformacja prowadzona na zlecenie obcych służb będzie karana wyżej, czyli od ośmiu lat pozbawienia wolności. To jest aktywność, którą rzeczywiście widzimy w ostatnich latach. Szereg działań wywiadu Rosji i Białorusi koncentruje się nie tylko na prowadzeniu typowego wywiadu, czyli zbieraniu informacji, ale również na prowadzeniu działań dezinformacyjnych" – powiedział Żaryn.

Potrzebny projekt

Polityk ocenił, że "tego typu przepisy na pewno pozwolą lepiej ścigać tego typu przestępczość. "Gazeta Polska Codziennie" cytuje również wypowiedź wiceszefa sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, posła PiS Piotra Kalety. "Ten projekt jest bardzo potrzebny. W tej chwili jesteśmy w sytuacji wojennej i każdy zdrajca, który przyczyni się do tego, że nasze bezpieczeństwo będzie zagrożone, powinien być traktowany jak najgorszy złoczyńca" – stwierdził polityk PiS.

Przedstawicielem wnioskodawców projektu jest wiceszef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Jarosław Krajewski (PiS). Tekst jeszcze nie jest drukiem sejmowym – przed nadaniem mu numeru został w poniedziałek skierowany do opinii Biura Legislacyjnego i do opinii Biura Analiz Sejmowych pod kątem zgodności z prawem UE.

IAR/PAP/dad

PiS chce zaostrzenia kar za szpiegostwo. Możliwe nawet dożywotnie więzienie

18.04.2023 09:50
Posłowie klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość złożyli w Sejmie projekt zwiększający do dożywocia kary za szpiegostwo. Dodatkowo kara obejmowałaby również pozbawienie praw publicznych i praw emerytalnych.

Putin odwiedza okupowane tereny Ukrainy? "Masowy morderca cieszy oczy zbrodniami wojennymi"

18.04.2023 13:57
Władimir Putin jest autorem masowych morderstw. Odwiedza tereny okupowane, by cieszyć się dokonanymi tam zbrodniami - stwierdził Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując twierdzenia Kremla, iż Putin był w obwodzie chersońskim i ługańskim.

Kremlowska agentura wśród afroamerykańskich działaczy w USA

19.04.2023 11:11
Czterech działaczy radykalnych afroamerykańskich organizacji - African People's Socialist Party i Black Hammer otrzymało zarzuty za działalność na rzecz Rosji w ramach jej operacji wpływu - poinformował we wtorek resort sprawiedliwości. Zarzuty ogłoszono także wobec trzech Rosjan, w tym dwóch oficerów FSB, którzy kierowali akcją.