Redakcja Polska

MSZ odradza podróże do Iranu. Możliwe problemy z opuszczeniem tego kraju

16.04.2024 13:51
Resort spraw zagranicznych odradza wszelkie podróże do Iranu - przekazano we wtorek w komunikacie. Nie można wykluczyć, że dojdzie do kolejnego zawieszenia lub zamknięcia ruchu lotniczego, a tym samym problemów z opuszczeniem Iranu - podkreśla resort.
Gigantyczny antyizraelski baner w centrum Teheranu
Gigantyczny antyizraelski baner w centrum TeheranuPAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

"Zagrożenie eskalacją konfliktu na linii Iran – Izrael jest nadal możliwe. W przypadku nagłego zaostrzenia sytuacji udzielenie pomocy konsularnej obywatelom polskim może zostać znacznie utrudnione, a nawet niemożliwe. Nie można wykluczyć, że dojdzie do kolejnego nagłego zawieszenia bądź całkowitego zamknięcie ruchu lotniczego i tym samym problemów w opuszczeniu kraju" - przekazało we wtorek MSZ.

Atak Iranu na Izrael

W nocy z soboty na niedzielę wystrzelił w stronę Izraela ponad 300 dronów i rakiet. Wyrządziły one niewielkie szkody, ogromną większość z nich udało się strącić siłom Izraela, USA, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Jordanii.

W poniedziałek rzecznik MSZ Paweł Wroński podkreślił, że polscy obywatele na Bliskim Wschodzie nie są zagrożeni i nie ma potrzeby ich ewakuacji. We wtorek w krótkim komunikacie MSZ odradził jednak wszelkie podróże do Iranu w związku z "napiętą sytuacją wewnętrzną" oraz "sytuacją w regionie". Wcześniej resort wydał również ostrzeżenia dla podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu.

Atak Iranu miał być odpowiedzią na izraelski atak na irańską placówkę konsularną w Damaszku. "To, co się dzieje na Bliskim Wschodzie, jest obecnie wymianą ciosów. My mamy nadzieję, że wysiłki dyplomatyczne i wpływ USA spowodują, że nie będziemy mieć kolejnego etapu, czyli uderzenia z kolei ze strony izraelskiej w kierunku Iranu" - wskazywał w poniedziałek Wroński.

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak. Gabinet wojenny podkreślił jednak, że Izrael nie chce, aby jego reakcja wywołała wojnę regionalną, i zamierza koordynować swoje działania z USA. W niedzielę prezydent USA Joe Biden powiedział natomiast izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, że Waszyngton nie weźmie udziału w ewentualnym izraelskim kontrataku na Iran.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Izrael Teheran Palestyna

Atak Iranu na Izrael. Wciąż obowiązują ostrzeżenia przed podróżami na Bliski Wschód

15.04.2024 14:49
Nie ma obecnie zagrożenia dla polskich obywateli ani potrzeby ich ewakuacji w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie - przekazał w poniedziałek rzecznik MSZ Paweł Wrońsk. Podtrzymał ostrzeżenia resortu przed podróżami w ten region świata.

Dezinformacja, fake news i sztuczna inteligencja. "W Polsce, jak i w całej Europie, trwa wojna o umysły"

16.04.2024 09:54
Podmioty szerzące dezinformację powszechnie zaczęły wykorzystywać sztuczną inteligencję do generowania fałszywych treści, zdjęć i filmów - powiedział Rzecznik Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni Przemysław Lipczyński. Dodał, że w Polsce, jak i w całej Europie, trwa wojna o umysły.

Przełom ws. miliardów pomocy Ukrainie przez USA. W Kongresie ważą się losy dwóch propozycji

16.04.2024 11:30
Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - poinformował w poniedziałek spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.