X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polacy na Białorusi obchodzą Dzień Polonii

02.05.2020 18:27
Skromne i bezpieczne obchody Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą zorganizował Związek Polaków na Białorusi w sobotę. Święta uczciła także Polska Macierz Szkolna. W niedzielę i poniedziałek ambasada RP w Mińsku organizuje świąteczne uroczystości online.
Audio
  • Polska mniejszość na Białorusi również uczciła obchodzony dziś Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Polacy na Białorusi obchodzą Święto Flagi Rzeczpospolitej i Święto Polonii i Polaków za Granicą.
Polacy na Białorusi obchodzą Święto Flagi Rzeczpospolitej i Święto Polonii i Polaków za Granicą. ​Źródło: Twitter/Andżelika Borys @AngelikaBorys/

- Co roku 2 maja uczniowie naszej szkoły uroczyście śpiewają hymn – powiedziała prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. - Dzisiaj w bardzo okrojonym z powodu epidemii składzie dopełniliśmy tradycji. Założyliśmy maski i rękawiczki, a dla bezpieczeństwa spotkaliśmy się na dworze, chociaż strasznie padało – wyjaśniła Borys.

W uroczystościach wzięło udział pięcioro spośród ponad 1000 uczniów grodzieńskiej szkoły im. Stefana Batorego przy ZPB, przedstawiciele władz tej organizacji oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

W niedzielę z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w różnych miastach na Białorusi (w 2-3-osobowych grupach) złożą wieńce i zapalą znicze przy grobach powstańców styczniowych. „Wszyscy zrobimy to dokładnie w tym samym czasie, o godzinie 12 w południe” – powiedziała Borys. Jak dodała, z okazji świąt narodowych zorganizowano szereg konkursów i imprez w internecie, w tym recytacje wierszy i dyktando.

Polska Macierz Szkolna działa w sieci

Wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej Teresa Kryszyń powiedziała z kolei, że ta organizacja w czasie epidemii "całkowicie przeszła na tryb online". - Z okazji świąt zorganizowane zostały przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska spotkania z pisarzem Grzegorzem Kasdepke i dziennikarzem Tomaszem Kammelem - powiedziała Kryszyń.

PMS, jak powiedziała Kryszyń, jest na „dobrowolnej kwarantannie”, choć oficjalnie na Białorusi szkoły nie zostały zamknięte, ale te prowadzone przez organizacje polskie już dawno przeniosły się do wirtualnej rzeczywistości. Online prowadzone są zajęcia szkolne, warsztaty dla nauczycieli. - Bardzo, bardzo już tęsknimy za szkołą i normalnym funkcjonowaniem - powiedziała Kryszyń.

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą życzenia i podziękowania do rodaków mieszkających na Białorusi skierował ambasador RP w tym kraju Artur Michalski. - Wyrażam wdzięczność za przekazywanie waszym dzieciom polskich tradycji, wiary i języka - powiedział dyplomata.

W niedzielę z okazji Święta 3 Maja ambasada RP zorganizuje wirtualne spotkanie z przedstawicielami mniejszości polskiej i wszystkich polskich placówek dyplomatycznych na terenie Białorusi. W poniedziałek z kolei – również w formacie online – odbędą się oficjalne obchody z okazji tego święta, które zastąpią organizowane tradycyjnie przyjęcie.


IAR/PAP/dad

Dzień Polonii. Szef MSZ przekazuje życzenia rodakom za granicą

02.05.2020 09:00
Z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz przesyła Polakom na całym świecie najserdeczniejsze życzenia. - Zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej przyszłości - życzy minister.

Życzenia pary prezydenckiej dla Polonii i Polaków za granicą

02.05.2020 14:36
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli w sobotę życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. - Z najwyższym szacunkiem chcę Państwu podziękować za wierność korzeniom, za troskliwe pielęgnowanie polskości, Polska o was zawsze pamięta - podkreślił prezydent.

Premier: Polska to 60 mln Polek i Polaków żyjących na całym świecie

02.05.2020 13:40
Co roku 2 maja ze szczególną mocą podkreślamy, że Polska nie liczy sobie 38 mln obywateli; Polska to 60 mln Polek i Polaków żyjących na całym świecie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w przypadającym 2 maja Dniu Polonii i Polaków za Granicą.

Głosowanie za granicą. MSZ: można zgłaszać się do spisu wyborców

02.05.2020 16:59
Możliwość wpisania się do spisu wyborców została zapewniona obywatelom polskim przebywającym we wszystkich krajach, w których siedziby mają polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne - zapewniło biuro rzecznika prasowego MSZ.