Redakcja Polska

Polskie Radio Wilno. Przed mikrofonem zasiadali Gałczyński, Miłosz, Bujnicki

13.02.2021 15:36
Na Litwie, podobnie jak w wielu innych krajach, obchodzony jest dzisiaj 10. Światowy Dzień Radia. Historia radiofonii w tym kraju sięga drugiej połowy lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Jej częścią jest też Polskie Radio Wilno.
Audio
  • Na Litwie, także obchodzony jest dzisiaj 10. Światowy Dzień Radia. Historia radiofonii w tym kraju sięga drugiej połowy lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Jej częścią jest też Polskie Radio Wilno. Korespondencja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Pracownicy rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Pierwszy z prawej siedzi jej dyrektor Witold Hulewicz, 1929.
Pracownicy rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Pierwszy z prawej siedzi jej dyrektor Witold Hulewicz, 1929. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Polskie Radio Wilno rozpoczęło nadawanie 93 lata temu. Była to piąta rozgłośnia Polskiego Radia. Stacja od początku nadawała pogadanki, muzykę oraz wiadomości. Część z nich prezentowana była po litewsku i białorusku.

Historyk radia Marcin Hermanowski wspominał w radiowej Dwójce, że jednym z powodów powstania radia w Wilnie była potrzeba przeciwstawienia się informacjom nadawanym przez litewską stację w Kownie i radziecką w Mińsku. - Potrzebny był kontrapunkt i w związku z tym zadaniem rozgłośni wileńskiej było przedstawienie polskiego punktu widzenia - mówił. 

Charakterystyczne dla Polskiego Radia Wilno były też próby pogodzenia elitarności Wilna oraz kultury ludowej otaczającej miasto. W programach można było usłyszeć słynnych polskich poetów. Przed mikrofonem zasiadali między innymi Teodor Bujnicki, Czesław Miłosz czy Konstanty Ildefons Gałczyński. W wileńskiej rozgłośni zostało nadane pierwsze napisane specjalnie dla radia słuchowisko oryginalne. Był to "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza, pierwszego dyrektora wileńskiej rozgłośni.

Polskie Radio Wilno prowadziło także relacje oraz codzienne bezpośrednie transmisje mszy świętych z Ostrej Bramy. Stacja nadawała program do 16 września 1939 roku. Tego dnia została zbombardowana przez niemieckie samoloty.

Obecnie jedyną polską stacją nadającą w Wilnie jest Radio Znad Wilii. Za pośrednictwem rozgłośni transmitowane są audycje Polskiego Radia dla Zagranicy i wiadomości Informacyjnej Agencji Radiowej.

IAR/ho

Rośnie zainteresowanie nauką języka polskiego w Chinach. Polski jest modny

13.02.2021 09:00
Jednym z czynników zachęcających chińskich studentów do nauki języka polskiego jest położenie geograficzne Polski. Są ciekawi zachodniego stylu życia, tego, jak się żyje w zupełnie innej części świata. Nie bez znaczenia jest także bardzo wysoka jakość nauczania naszego języka na chińskich uczelniach. Robią to znakomicie przygotowani lektorzy NAWA. Zapraszamy na spotkanie z jednym z nich, dr Andrzejem Ruszerem.

Światowy Dzień Radia. Specjalne audycje w Polskim Radiu

13.02.2021 06:00
Polskie Radio to innowacja, łączność i ewolucja! Po latach zaborów odbudowująca się Polska bardzo szybko dołączyła do światowego grona nadawców. Zapraszamy zatem na wyjątkowe: słuchowiska, muzykę, literaturę, reportaż i publicystykę!

"Walczy o prawa ludzkie". Aleksiej Nawalny laureatem Nagrody Specjalnej Orła Jana Karskiego

13.02.2021 15:27
Aleksiej Nawalny został laureatem Nagrody Specjalnej Orła Jana Karskiego. Poinformowała o tym przewodnicząca Kapituły Nagrody dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, wiceprzewodnicząca Towarzystwa Jana Karskiego.