Redakcja Polska

Nagroda Polonijna Forum Ekonomicznego w Karpaczu dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

10.09.2021 11:48
Nagrodę przyznano po raz pierwszy – tegoroczni laureaci to liderzy Związku Polaków na Białorusi - Andżelika Borys i Andrzej Poczobut, osadzeni od marca w białoruskim areszcie.
Audio
  • Nagroda Polonijna Forum Ekonomicznego w Karpaczu - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Nagrodę odebrały działaczki Związku Polaków na Białorusi
Nagrodę odebrały działaczki Związku Polaków na Białorusi Foto: PAP/Marcin Obara

Na zakończenie XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu rozdano trzy nagrody - Nagroda Człowieka Roku 2020 została wręczona premierowi Słowenii Janezowi Janszy za walkę z komunizmem, reformy i dobrą współpracę z państwami Europy-Środkowo Wschodniej. Z kolei Nagroda Specjalna została przyznana dla społeczeństwa Ukrainy za walkę w obronie niepodległości. Po raz pierwszy w historii przyznano także Nagrodę Polonijną Forum Ekonomicznego. Otrzymali ją osadzeni w więzieniu liderzy Związku Polaków na Białorusi - Andżelika Borys i Andrzej Poczobut.

Nagrody dla uwięzionych odebrały przedstawicielki Związku Polaków na Białorusi. Andżelika Borys i Andrzej Poczobut są uwięzieni od marca. Największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej - Związek Polaków na Białorusi - jest obecnie obiektem ataków ze strony białoruskich władz. Pod koniec sierpnia zdecydowano, że Poczobut i Borys pozostaną w areszcie na kolejne trzy miesiące. Są oskarżeni w sprawie karnej o "podżeganie do nienawiści". W ramach tej sprawy, którą prokuratura generalna zakwalifikowała jako "rehabilitację nazizmu", zatrzymano także działaczki: Irenę Biernacką oraz Marię Tiszkowską, a także aktywistkę polską z Brześcia Annę Paniszewą.

- Warszawa od początku podkreśla, iż działacze polscy na Białorusi nie mogą być zakładnikami ani podlegać represjom – mówi wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, który zapowiedział dalszą presję na władze w Mińsku. Wyraził jednocześnie nadzieję, że instytucje międzynarodowe zajmujące się prawami człowieka zintensyfikują swoje działania w sprawie więźniów politycznych na Białorusi, których nadal są setki. Z kolei wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki zaapelował o udzielenie większego wsparcia Polakom poddawanym represjom na Białorusi. Podkreślił, że reżim Aleksandra Łukaszenki pozbawia ich możliwości kultywowania tradycji i nauki języka.

W poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział konsekwentną walkę o uwolnienie Polaków. - Domagamy się ich zwolnienia na każdym kroku w każdy sposób – oświadczył minister.

- Nowo ustanowiona Nagroda Polonijna jest adresowana do Polaków godnie reprezentujących nasz kraj za granicą – mówił w Karpaczu pełnomocnik rządu ds. kontaktu z Polakami i Polonią Jan Dziedziczak. Podczas uroczystości wręczania nagrody minister podkreślił, że przetrzymywani w więzieniu szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz polski dziennikarz Andrzej Poczobut walczą z białoruskim reżimem ramię w ramię z Białorusinami.

IAR/ep

Zmarł Wiesław Gołas, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów

09.09.2021 11:59
Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, wykonawca kultowej piosenki "W Polskę idziemy", odtwórca ponad 120 ról filmowych, kabaretowych, teatralnych i telewizyjnych, Wiesław Gołas zmarł w czwartek rano. Miał 90 lat.

Dolny Śląsk Natalii i Tomasza. Angielski „Pokój i Spokój” w poniemieckim domu

09.09.2021 15:19
„Wróciliśmy do Polski z konkretnym pomysłem na nasze życie. Chcieliśmy prowadzić klimatyczny pensjonat, w jakich mieliśmy okazję mieszkać podróżując po Wyspach w czasie naszej brytyjskiej emigracji. Szkopuł w tym, że nie mieliśmy doświadczenia w turystyce. To nas jednak nie zniechęciło. Dwa lata szukaliśmy odpowiedniego domu. Zauroczył nas poniemiecki budynek na Dolnym Śląsku. Było sielsko i po angielsku. Po ośmiu miesiącach generalnego remontu i pracy po kilkanaście godzin na dobę, mieliśmy również pokoje dla gości” - wspominają, dziś już z uśmiechem, Natalia i Tomasz Marszałek.

Na Litwę dotarł polski transport z pomocą humanitarną w związku z nielegalną migracją

10.09.2021 07:57
Na Litwę przybył w czwartek z Polski transport z pomocą humanitarną w związku z kryzysem migracyjnym na litewsko-białoruskiej granicy. - Polska w odpowiedzi na zgłoszone przez Litwę zapotrzebowanie pomocowe w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności przesyła kolejne materiały - przekazała w komunikacie ambasada RP w Wilnie.