Redakcja Polska

Londyńskie Muzeum Wojny otwiera nową ekspozycję o II WŚ. Są też akcenty polskie

20.10.2021 11:31
Trzy tysiące metrów kwadratowych na dwóch piętrach. Londyńskie Muzeum Wojny otwiera nową stałą ekspozycję o II wojnie światowej. 
Część ekspozycji
Część ekspozycjiFot.: Adam Dąbrowski/Polskie Radio

To wojna widziana nie tylko oczami Brytyjczyków. Imperial War Museum pokazuje mozaikę perspektyw i wspomnień z całego świata. - Prezentujemy historie konkretnych ludzi . Różny wiek, różne kraje, pochodzenie etniczne, płeć. Patrzymy na wojnę oczami świadków - tłumaczy Polskiemu Radiu kuratorka, Vikky Hawkins.

Trafiamy więc do angielskiego saloniku z lat czterdziestych, gdzie można posłuchać radiowych nagrań z epoki. Ale także do Chin broniących się przed agresją Japonii. Wystawa prezentuje list pożegnalny pilota kamikadze. Są zdjęcia saperów z Jamajki i oddziału żołnierzy z Bombaju. A także wspomnienia nigeryjskiego marynarza, który dostał się do niemieckiej niewoli.

Wiele miejsca poświęcono wysiłkowi ludzi z kolonii brytyjskiego imperium, a kuratorzy nie uciekają od cienia kolonializmu, który wisi nad tym okresem historii Królestwa: od wyzysku gospodarczego państw, po wyzysk robotników i żołnierzy z nich pochodzących.

Cała historia zaczyna się jednak od naszego kraju. - To film pt. .Pokazuje, co stało się w waszym kraju na początku 1939 roku - tłumaczy Robert Lee, producent wideo w muzeum. - Prezentujemy brytyjską historię w kontekście globalnym. I mówimy chyba wielu ludziom rzeczy, których wcześniej nie wiedzieli. Przeciętny Brytyjczyk zapytany na ulicy mógłby nie wiedzieć, że wtedy Polskę zaatakowali też Sowieci - dodaje rozmówca Polskiego Radia.

Lista eksponatów związanych z Polską jest dłuższa. - Mamy piękny hełm czołgisty. Pochodzi z Francji, ale służył polskiemu żołnierzowi, który walczył po stronie aliantów. Do tego mnóstwo fotografii Polaków: cywilów i żołnierzy - wylicza Vikki Hawkins. - Widać tu więc polski wkład. Szczególnie wkład lotników. Byli przecież częścią RAF. Dlatego zależało nam, by takie historie zostały opowiedziane w kilku miejscach tej przestrzeni - podkreśla kuratorka.

Część wystawy poświęcono też wspomnieniu o Holocauście. Kuratorzy zdecydowali się nie rozdzielać galerii poświęconych wojnie i Zagładzie, by pokazać ścisły związek tych tematów.


IAR/dad

Prezydenci Polski i Litwy otworzyli wystawę w Wilnie

20.10.2021 09:10
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że tylko na fundamencie wspólnej historii Polska i Litwa mogą budować pomyślną przyszłość. Wraz z prezydentem Gitanasem Nausedą w Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otworzył wystawę poświęconą losom obu krajów w epoce Konstytucji 3 Maja.

Niemcy: szef MSW Horst Seehofer proponuje Polsce wspólne patrole na granicy

20.10.2021 09:25
W celu zmniejszenia fali migrantów, docierających szlakiem przez Białoruś, szef niemieckiego MSW Horst Seehofer zaproponował Warszawie wprowadzenie wspólnych patroli na polsko-niemieckiej granicy. Polityk CSU zaoferował Polsce także pomoc w opanowania kryzysu na granicy z Białorusią.

Ukraińska SBU zlikwidowała kanał nielegalnej migracji do krajów UE

20.10.2021 10:30
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu i zablokowaniu procederu nielegalnej migracji do krajów UE, podczas którego wykorzystywano podrobione dokumenty. Z "usług" korzystali Ukraińcy i cudzoziemcy, płacąc ok. 5 tys. dolarów.