X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Londyńskie Muzeum Wojny otwiera nową ekspozycję o II WŚ. Są też akcenty polskie

20.10.2021 11:31
Trzy tysiące metrów kwadratowych na dwóch piętrach. Londyńskie Muzeum Wojny otwiera nową stałą ekspozycję o II wojnie światowej. 
Część ekspozycji
Część ekspozycjiFot.: Adam Dąbrowski/Polskie Radio

To wojna widziana nie tylko oczami Brytyjczyków. Imperial War Museum pokazuje mozaikę perspektyw i wspomnień z całego świata. - Prezentujemy historie konkretnych ludzi . Różny wiek, różne kraje, pochodzenie etniczne, płeć. Patrzymy na wojnę oczami świadków - tłumaczy Polskiemu Radiu kuratorka, Vikky Hawkins.

Trafiamy więc do angielskiego saloniku z lat czterdziestych, gdzie można posłuchać radiowych nagrań z epoki. Ale także do Chin broniących się przed agresją Japonii. Wystawa prezentuje list pożegnalny pilota kamikadze. Są zdjęcia saperów z Jamajki i oddziału żołnierzy z Bombaju. A także wspomnienia nigeryjskiego marynarza, który dostał się do niemieckiej niewoli.

Wiele miejsca poświęcono wysiłkowi ludzi z kolonii brytyjskiego imperium, a kuratorzy nie uciekają od cienia kolonializmu, który wisi nad tym okresem historii Królestwa: od wyzysku gospodarczego państw, po wyzysk robotników i żołnierzy z nich pochodzących.

Cała historia zaczyna się jednak od naszego kraju. - To film pt. .Pokazuje, co stało się w waszym kraju na początku 1939 roku - tłumaczy Robert Lee, producent wideo w muzeum. - Prezentujemy brytyjską historię w kontekście globalnym. I mówimy chyba wielu ludziom rzeczy, których wcześniej nie wiedzieli. Przeciętny Brytyjczyk zapytany na ulicy mógłby nie wiedzieć, że wtedy Polskę zaatakowali też Sowieci - dodaje rozmówca Polskiego Radia.

Lista eksponatów związanych z Polską jest dłuższa. - Mamy piękny hełm czołgisty. Pochodzi z Francji, ale służył polskiemu żołnierzowi, który walczył po stronie aliantów. Do tego mnóstwo fotografii Polaków: cywilów i żołnierzy - wylicza Vikki Hawkins. - Widać tu więc polski wkład. Szczególnie wkład lotników. Byli przecież częścią RAF. Dlatego zależało nam, by takie historie zostały opowiedziane w kilku miejscach tej przestrzeni - podkreśla kuratorka.

Część wystawy poświęcono też wspomnieniu o Holocauście. Kuratorzy zdecydowali się nie rozdzielać galerii poświęconych wojnie i Zagładzie, by pokazać ścisły związek tych tematów.


IAR/dad

Prezydenci Polski i Litwy otworzyli wystawę w Wilnie

20.10.2021 09:10
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że tylko na fundamencie wspólnej historii Polska i Litwa mogą budować pomyślną przyszłość. Wraz z prezydentem Gitanasem Nausedą w Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otworzył wystawę poświęconą losom obu krajów w epoce Konstytucji 3 Maja.

Niemcy: szef MSW Horst Seehofer proponuje Polsce wspólne patrole na granicy

20.10.2021 09:25
W celu zmniejszenia fali migrantów, docierających szlakiem przez Białoruś, szef niemieckiego MSW Horst Seehofer zaproponował Warszawie wprowadzenie wspólnych patroli na polsko-niemieckiej granicy. Polityk CSU zaoferował Polsce także pomoc w opanowania kryzysu na granicy z Białorusią.

Ukraińska SBU zlikwidowała kanał nielegalnej migracji do krajów UE

20.10.2021 10:30
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu i zablokowaniu procederu nielegalnej migracji do krajów UE, podczas którego wykorzystywano podrobione dokumenty. Z "usług" korzystali Ukraińcy i cudzoziemcy, płacąc ok. 5 tys. dolarów.