Redakcja Polska

Nowy Jork: na Greenpoincie odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki

07.11.2021 10:25
Pomnik generała Tadeusza Kościuszki odsłonięto w polskiej dzielnicy, obok słynnego Mostu Kościuszki, który łączy dwie dzielnice miasta - Brooklyn i Queens.
Audio
  • Nowy Jork: na Greenpoincie odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneKonsulat generalny RP w Nowym Jorku

Negocjacje z władzami miasta dotyczące budowy pomnika trwały kilka lat. Dzięki Fundacji Kościuszkowskiej, Pulaski Association of Business i władzom Greenpointu pomnik Kościuszki stanął w polskiej dzielnicy.

Podczas uroczystości odsłonięcia monumentu polonijni nauczyciele, uczący w amerykańskich szkołach podkreślali, że Tadeusz Kościuszko jest ciągle mało znany wśród Amerykanów. 

Budowę pomnika poprzedziła walka o utrzymanie nazwy mostu, bowiem władze miasta twierdziły, iż nazwisko Kościuszki jest dla Amerykanów trudne do wymówienia.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział polscy dyplomaci, przedstawiciele władz miasta i polonijne organizacje.

IAR/ks

„Enigma. Zagadka rozwiązana”. Wystawa dokumentująca wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej

07.11.2021 09:45
Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury przygotowały wystawę „Enigma. Zagadka rozwiązana”. W jej ramach po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szerokiej publiczności eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie II wojny światowej.

Szymon Szynkowski vel Sęk: nielegalni imigranci są instrumentalnie wykorzystywani do wywierania presji na UE

07.11.2021 10:18
„Nielegalni imigranci są wykorzystywani na granicy przez reżim Łukaszenki. Sprowadza ich do swojego kraju, aby później bez skrupułów, narażając życie i zdrowie tych ludzi, używać ich do wywierania presji na UE” - powiedział wiceminister polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podczas dwudniowej wizyty w Madrycie w dniach 4 - 5 listopada. „Jeżeli sprowadzani imigranci nie będą postrzegani jako element nacisku, mogą stać się efektywnym narzędziem reżimu Łukaszenki - dodał.

Marek Magierowski kończy misję jako ambasador w Izraelu

07.11.2021 10:30
Marek Magierowski kończy urzędowanie jako ambasador Polski w Izraelu. W serii wpisów na Twitterze dyplomata podziękował polskim i izraelskim współpracownikom