X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Warszawie trwa I ogólnopolski Zjazd Badaczy Polonii

06.12.2021 13:50
Ponad dwudziestu badaczy Polonii bierze udział w Warszawie - w Kancelarii Premiera - w pierwszym ogólnopolskim zjeździe. Głównym organizatorem wydarzenia jest Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.
Audio
  • I Ogólnopolski Zjazd Badaczy Polonii w Warszawie. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Sektretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas Zjazdu Badaczy Polonii w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie
Sektretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas Zjazdu Badaczy Polonii w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie PAP/Tomasz Gzell

Minister mówił, że ma to być ważna platforma wymiany doświadczeń tych środowisk i wyraził nadzieję, że zjazd będzie odbywać się cyklicznie. - Środowisk badających Polonię w Polsce jest sporo, ale nigdy nie miały realnej możliwości spotkania i wymiany doświadczeń. Chcemy tym zjazdem im to zapewnić - posłuchać o tym, co te środowiska robią, posłuchać ich opinii o naszych działaniach, skorzystać z ich mądrości - zaznaczał.

Jan Dziedziczak mówił, że pandemia była wielkim wyzwaniem dla środowisk polonijnych. Wskazywał na brak możliwości spotkań organizacji, wpływ lockdownu na szkolnictwo polonijne oraz media, które przeniosły się do internetu.


Posłuchaj
00:30 11438788_1.mp3 Jan Dziedziczak mówił, że pandemia była wielkim wyzwaniem dla środowisk polonijnych (IAR)

 

I Zjazd Badaczy Polonii. Fot.: PAP/Tomasz Gzell I Zjazd Badaczy Polonii. Fot.: PAP/Tomasz Gzell

List do uczestników zjazdu skierował premier Mateusz Morawiecki. "Działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą są jednymi z priorytetów polityki naszego rządu. Mamy ten przywilej i obowiązek wspierania inicjatyw służących umacnianiu naszej współpracy. Jestem jednak przekonany, że stale musimy szukać nowych, skutecznych dróg dotarcia do milionów Polek i Polaków rozsianych po całym świecie. Niezwykle ważną w tym rolę odgrywa edukacja i rozwój naszego szkolnictwa poza granicami kraju" - napisał.


I Zjazd Badaczy Polonii. Fot.:PAP/Tomasz Gzell I Zjazd Badaczy Polonii. Fot.:PAP/Tomasz Gzell

List do uczestników zjazdu skierował też minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "Jestem przekonany, ze zjazd zaowocuje wypracowaniem rozwiązań sprzyjających wspólnej wymianie myśli i doświadczeń. Jest to zadanie nadrzędne, nie tylko z punktu widzenia edukacji i nauki, ale przede wszystkim podtrzymania poczucia tożsamości Polaków, Rodaków rozproszonych po wszystkich zakątkach świata" - napisał.

W Bibliotece Rządowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otwarto dziś dział publikacji i prasy polonijnej. Będzie on służył badaczom i osobom zainteresowanym tą problematyką.

I ogólnopolski Zjazd Badaczy Polonii organizowany jest we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

IAR/dad

99. rocznica rejestracji Związku Polaków w Niemczech

03.12.2021 16:27
Mija 99. rocznica rejestracji Związku Polaków w Niemczech. 3 grudnia 1922 roku sąd w Berlinie zapisał Związek Polaków w Niemczech w rejestrze stowarzyszeń. Pierwszym prezesem Związku został hrabia Stanisław Sierakowski, właściciel majątku w Waplewie, były poseł do Sejmu Pruskiego, który w czasie plebiscytu narodowego na Warmii zabiegał o pozyskanie jak największego poparcia dla polskości tego regionu.

Świąteczna „Paczka na Kresy”. Wsparcie dla Polaków na Wschodzie

06.12.2021 12:15
Ponad 2 tysiące paczek z produktami spożywczymi i środkami czystości dotrze do naszych rodaków na Wschodzie. Akcję zorganizowały Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Kresy w Potrzebie. Polacy - Polakom, przy wsparciu Mazowieckiego Kuratora Oświaty.  

Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis poświęcony odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie

06.12.2021 12:37
Serwis zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku, znajdą się tam zdjęcia, archiwalne nagrania, animacje oraz interaktywne elementy, pokazujące historię tej części Warszawy.