Redakcja Polska

Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis poświęcony odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie

06.12.2021 12:37
Serwis zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku, znajdą się tam zdjęcia, archiwalne nagrania, animacje oraz interaktywne elementy, pokazujące historię tej części Warszawy.  
Audio
  • Polskie Radio przygotuje serwis poświęcony odbudowie Pałacu Saskiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Będzie serwis poświęcony odbudowie Pałacu Saskiego
Będzie serwis poświęcony odbudowie Pałacu Saskiego Foto: Polskie Radio

Publiczna rozgłośnia podpisała w tej sprawie list intencyjny z Biurem Programu Niepodległa oraz Spółką Celową Pałac Saski.

Pałac Saski, wraz z otaczającymi go budynkami, był jedną z wizytówek przedwojennej Warszawy. Został zniszczony przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Zachował się jedynie fragment arkad - dziś znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza.

W czwartek powołano Spółkę Celową Pałac Saski, która będzie odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej. Deklarację o przywróceniu Warszawie tych budynków podpisał w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości Prezydent Andrzej Duda. Termin ukończenia budowy Pałacu Saskiego nie jest jeszcze znany. W planach zakłada się, ż być może uda się to w 110. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- W odbudowanych gmachach ma się znaleźć siedziba Senatu, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a także instytucji prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społeczną - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

- W serwisie poświęconym odbudowie Pałacu Saskiego chcemy pokazać, że Pałac Saski to więcej niż budynek - mówi Krzysztof Kossowski, dyrektor portalu polskieradio.pl.

Polskie Radio współpracowała już z Biurem Programu Niepodległa w przeszłości - publiczna rozgłośnia przygotowała serwis specjalny bitwa1920.gov.pl, na stulecie Bitwy Warszawskiej. Serwis był kilkakrotnie nagradzany, otrzymał m.in. srebrnego BohaterONa 2020, był też nominowany do Prix Italia 2021 - międzynarodowej nagrody dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych.

IAR/ep

Ekspert OSW: sankcje wobec Białorusi dotkliwe, ważne by nie pozwolić na ich obejście

05.12.2021 15:18
Wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk uważa, że najnowsze unijne sankcje będą dość dotkliwe dla białoruskiego reżimu i kluczowe będzie, by nie pozwolić na ich obejście. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ekspert podkreślił, że poprzednie sankcje przyjęte w czerwcu, obejmujące restrykcje ekonomiczne, były znacznie ostrzejsze, ale najnowszy, piąty pakiet będzie dodatkowo uciążliwy.

Świąteczna „Paczka na Kresy”. Wsparcie dla Polaków na Wschodzie

06.12.2021 12:15
Ponad 2 tysiące paczek z produktami spożywczymi i środkami czystości dotrze do naszych rodaków na Wschodzie. Akcję zorganizowały Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Kresy w Potrzebie. Polacy - Polakom, przy wsparciu Mazowieckiego Kuratora Oświaty.  

W Warszawie trwa I ogólnopolski Zjazd Badaczy Polonii

06.12.2021 13:50
Ponad dwudziestu badaczy Polonii bierze udział w Warszawie - w Kancelarii Premiera - w pierwszym ogólnopolskim zjeździe. Głównym organizatorem wydarzenia jest Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.