Redakcja Polska

Charge d’affaires na Białorusi złożył kwiaty na grobach żołnierzy AK w Mikuliszkach

06.07.2022 11:53
Charge d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach - poinformowała na Twitterze Ambasada RP w Mińsku. Chodzi o cmentarz, który został - jak to określiła placówka - "barbarzyńsko zrównany z ziemią". "Polskie miejsca pamięci narodowej na Białorusi nie zostaną zapomniane. Chwała Bohaterom!" - podkreśliła ambasada.
Charge daffaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach
Charge d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach Foto: Twitter/PLinBelarus

Radio Swaboda poinformowało, że na rozkaz białoruskich władz został zrównany z ziemią cmentarz żołnierzy Armii Krajowej we wsi Mikuliszki koło Oszmiany w obwodzie grodzieńskim.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w wydanym oświadczeniu podkreśliło, że zrównanie z ziemią cmentarza polskich żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach to bezprecedensowy akt bestialstwa. "Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego zaprzestania haniebnych działań wymierzonych w polską pamięć na Białorusi" - napisano w komunikacie. Doniesienia o zniszczeniu kwatery polskie MSZ przyjęło "z oburzeniem".

"Polska potępia wszelkie akty bezczeszczenia pamięci żołnierzy, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w obronie swojej Ojczyzny" - czytamy w oświadczeniu. Według resortu dyplomacji "to trudny do wyjaśnienia, bezprecedensowy akt bestialstwa i niewytłumaczalne podważenie wzajemnych zobowiązań Polski i Białorusi w zakresie ochrony miejsc pamięci". "Wzywamy władze w Mińsku do zaprzestania tych praktyk przypominających najczarniejsze karty z historii komunistycznego reżimu" - zaznaczono w oświadczeniu.

MSZ podkreślił, że "szacunek dla grobów żołnierzy, którzy ponieśli najwyższą ofiarę na ołtarzu wolności Ojczyzny dotychczas stanowił wartość uznaną przez Polskę i Białoruś wzajemnie, a także przez całą społeczność międzynarodową". "Zniszczenie cmentarza w Mikuliszkach to akt bez precedensu, wymierzony nie tylko w pamięć o własnej historii Białorusi, ale także w społeczność Polaków na Białorusi" - oświadczył resort.


IAR/ho

Zrównano z ziemią kwaterę AK w Mikuliszkach na Grodzieńszczyźnie

05.07.2022 12:24
W Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK, poległych w 1944 roku - podał portal polonijnego "Głosu znad Niemna". Nie pozostał żaden z 22 krzyży stojących w tym miejscu pamięci.

Swiatłana Cichanouska rozmawiała z Andrzejem Dudą. Tematem m.in. sytuacja na Białorusi

05.07.2022 16:22
Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Białoruski fake news uderza w Polskę. "Współpraca Polski i Ukrainy zagrożeniem dla interesów Kremla"

05.07.2022 15:53
Kolejne kłamstwa szerzone przez Rosję i Białoruś przeciwko Polsce dowodzą, że współpraca Polski i Ukrainy stanowi zagrożenie dla interesów Kremla - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.