Redakcja Polska

Białoruski fake news uderza w Polskę. "Współpraca Polski i Ukrainy zagrożeniem dla interesów Kremla"

05.07.2022 15:53
Kolejne kłamstwa szerzone przez Rosję i Białoruś przeciwko Polsce dowodzą, że współpraca Polski i Ukrainy stanowi zagrożenie dla interesów Kremla - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Białoruska propaganda powiela kolejne kłamstwa
Białoruska propaganda powiela kolejne kłamstwa Źródło: Twitter/Stanisław Żaryn

"Tym razem białoruski propagandysta szerzy znane już kłamstwa oczerniające Polskę. Andriej Sycz twierdzi, że ustawa o specjalnym statusie Polaków na terytorium Ukrainy to przygotowanie do aneksji zachodniej Ukrainy przez Polskę" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

W serii wpisów rzecznik podkreślił, że "w narracji Sycza przyjęcie przez parlament ukraiński ustawy stanowi poważne zagrożenie dla państwowości, z uwagi na rzekome agresywne plany Polski wobec zachodniej Ukrainy".

"Propagandysta powołuje się przy tym na uwarunkowania historyczne" - dodał Żaryn.

"Od wielu tygodni identyfikowana jest rosyjska kampania dezinformacyjna wymierzona w Polskę. Kreml oskarża władze RP o przygotowanie do ataku i okupacji zachodnich ziem Ukrainy. Tezy Sycza wpisują się w działania rosyjskiej operacji" - dodał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.


PAP/IAR/dad

"Ukraina może być przyczółkiem do ataku Rosji na kolejne kraje". Wołodymyr Zełenski ostrzega Zachód

05.07.2022 14:51
Nie można wykluczać, że władze Rosji traktują Ukrainę jako przyczółek do atakowania kolejnych krajów sąsiednich - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek podczas obrad okrągłego stołu tygodnika "The Economist".

Swiatłana Cichanouska rozmawiała z Andrzejem Dudą. Tematem m.in. sytuacja na Białorusi

05.07.2022 16:22
Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Miedwiediew próbował popełnić samobójstwo? "Znaleziono go z bronią w ręku"

05.07.2022 15:11
Jak podają ukraińskie media, były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew próbował popełnić samobójstwo - donosi portal niezalezna.pl. Polityk miał pozostawić list pożegnalny, a od rychłej śmierci miał go uratować ochroniarz.