Redakcja Polska

Gala konkursu "Być Polakiem". "Wszystkie prace mają wspólny mianownik"

03.08.2022 13:38
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono kilkadziesiąt nagród dla zwycięzców konkursu "Być Polakiem". Akcja skierowana do dzieci i młodzieży Polaków mieszkających poza granicami kraju odbyła się pod hasłem: "Mieszkasz poza Polską, Twoje serce jest w Polsce". Młodzi Polacy mieli między innymi za zadanie narysować widokówkę z Polski, napisać wiersz czy nagrać wideo na temat relacji z Ojczyzną.
Audio
  • Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono kilkadziesiąt nagród dla zwycięzców konkursu "Być Polakiem". Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech Anna Maria Anders podczas gali finałowej konkursu Być Polakiem
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech Anna Maria Anders podczas gali finałowej konkursu "Być Polakiem"PAP/Radek Pietruszka

Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą powiedział, że konkurs w ponad 30 krajach na świecie przypomina o tym co to znaczy być Polakiem. - Tak na prawdę ten konkurs jest szkołą bycia Polakiem za granicą, lekcją co oznacza bycie Polakiem - dodał i zaznaczył, że inicjatywa prezentuje też jak być dumnym z bycia Polakiem.

Jedna z tegorocznych laureatek Amelia Szewczyk z Kanady powiedziała, że bardzo się cieszy, że może uczyć się języka polskiego i jest dumna ze swoich korzeni. - Chwalę się, że jestem Polką - powiedziała i zaznaczyła, że wiele radości przynosi jej nauka języka polskiego, a także kocha przebywać w Polsce, w której się dobrze czuje. Dodała, że za jej namową ojczystego języka zaczęła się uczyć także jej przyjaciółka.

Miłość do Polski

Wręczając nagrody prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski powiedział, że w nadesłanych pracach widać było miłość młodych ludzi do Polski. - Wszystkie prace to wspólny mianownik - ogromna miłość do Polski - powiedział.

Ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders podkreśliła, że cieszy się wolnością Polski, ale zwróciła też uwagę na walkę o wolność Ukrainy. Przypomniała, że Polska po II wojnie światowej była przez ponad 40 lat krajem zależnym, a Polacy nie mieli wolności. Zaznaczyła, że nie można doprowadzić, żeby państwo ukraińskie znalazło się w takiej samej sytuacji.

W konkursie nagrodzono też polonijnych nauczycieli za przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej. Jedną z nagród dla młodych laureatów była wycieczka po Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Michała Fedusio.

IAR/ho

"Działamy wszędzie tam gdzie żyją wolni ludzie, których racje i interesy musimy wspierać". 30-lecie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

27.07.2022 14:00
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" od 30 lat niesie pomoc i wspiera Polaków zamieszkałych w krajach byłego ZSRS i byłego bloku komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej poprzez aktywizację środowisk polskich, edukację, rozwój kultury, dobroczynność i wspieranie inwestycji. Fundacja ciągle poszerza zakres działania i grono adresatów otrzymujących pomoc.

Polszczyzna językiem urzędowym w Brazylii. Chodzi o wyjątkową gminę

30.07.2022 14:00
Język polski dołączył do grona języków urzędowych w Gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul, obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii – informuje Stowarzyszenie Wspólnota Polska. W ocenie Stowarzyszenia Polonia brazylijska dokonała w ten sposób „rzeczy bezprecedensowej w swojej historii”.

Polacy i Hiszpanie z organizacji „Poland First to Fight” upamiętnili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

02.08.2022 13:58
Hiszpańskie stowarzyszenie historyczno-kulturalne „Poland First to Fight”, ambasada RP w Madrycie, Instytut Polski, Konsulat Generalny w Barcelonie i organizacje polonijne upamiętniły w poniedziałek 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się rano przy grobie żołnierki AK i łączniczki w Powstaniu Liliany Skorel na cmentarzu w Borja koło Saragossy, a wieczorem przy grobie powstańca Stanisława Serdakowskiego pod Madrytem - powiedział prezes „Poland First to Fight” Alberto Trujillo.