Redakcja Polska

Wystawa „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe”

11.01.2023 12:23
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie zaprasza na ekspozycję, prezentującą najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem.
Audio
Zasław Adamaszek w studiu PRdZ
Zasław Adamaszek w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

W przeszłości leży klucz do przyszłości - to najważniejszy, budujący naszą narodową dumę i tożsamość, przekaz wystawy głównej Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. W układzie chronologicznym - od czasów prehisto­rycznych, przez średniowiecze i oświecenie, aż do czasów najnowszych - wystawa szczegółowo ukazuje dorobek polskich naukowców i inżynierów. Przypomina także o tym, że nawet najtrud­niejsze dziesięciolecia zaborów i wojny nie zdławiły polskiego potencjału, a nasz dorobek zawdzięczamy także przedstawicielom mniejszości narodowych w kraju oraz Polakom działającym na emigracji, którzy jednak zawsze podkreślali swoją polską tożsamość.

Najodleglejsze czasowo wynalazki i odkrycia prezentowane są na wystawie w perspektywie „kamieni milowych” - przełomów, które warunkowały osiągnięcie kolejnych szczebli rozwoju techniki i technologii. Uzupełnieniem głównej kolekcji jest ekspozycja poświęcona językowi techniki, bez którego niemożliwy byłby dialog między pokoleniami inżynierów oraz różnymi dzie­dzinami techniki, a na który składają się matematyka, ewolucja budowy narzędzi, roz­wój rysunku technicznego czy wszechstronność metrologii.

O wystawie „Wkład Po­laków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe” w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie Ewie Plisieckiej opowiedział współkurator ekspozycji Zasław Adamaszek.

 

Zobacz więcej na temat: muzeum wystawa technika

Polska nauka w czasie niemieckiej okupacji - prezentacja w Instytucie Pileckiego w Berlinie

22.01.2022 13:07
Historyk z Uniwersytetu Wiedeńskiego Friedrich Cain opowiadał na zaproszenie Instytutu Pileckiego w Berlinie o swojej książce, w której opisał pracę polskich naukowców pod niemiecką okupacją. Wojna i okupacja stworzyły nowe "reguły gry" narzucane przez okupanta.

Narodowe Muzeum Techniki ponownie otwiera się dla zwiedzających

01.02.2022 12:36
Muzeum powstałe w miejscu dawnego Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w odnowionych wnętrzach prezentuje dwie nowe wystawy: o historii transportu i historii komputerów.

Wystawa „Łukaszowcy” w Muzeum Narodowym w Warszawie

13.10.2022 14:36
Wielki powrót obrazów, prezentowanych w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku od maja 1939 roku do końca 1940 roku, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z naszej historii.