Redakcja Polska

Para prezydencka pozdrawia uczestników jubileuszu 90-lecia Kongresu Polonii Kanadyjskiej

07.05.2023 18:00
Para prezydencka zaznaczyła, że „90 lat istnienia Kongresu Polonii Kanadyjskiej wypełniają niezliczone inicjatywy patriotyczne, charytatywne i edukacyjne".
Audio
  • Dzień Polski w Brukseli [posłuchaj]
  • 90-lecie Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Relacja Krystyny Piotrowskiej [posłuchaj]
Para prezydencka
Para prezydenckaGrzegorz Jakubowski/KPRP/Twitter/@prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda w życzeniach opublikowanych na Twitterze zwrócił się do Polaków mieszkających w Kanadzie oraz Kanadyjczyków o polskich korzeniach, którzy tworzą blisko milionową społeczność polską w Kanadzie i podkreślił ich wkład w budowanie polskości. „Dokonania Polaków w Kanadzie dają powód do dumy i radości. Niech te uczucia wypełnią Państwa świętowanie a działalność Kongresu służy umacnianiu naszej wspólnoty narodowej oraz rozwojowi polsko-kanadyjskiego partnerstwa” - powiedział polski prezydent. 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę na rolę Polonii Kanadyjskiej między innymi w czasie stanu wojennego. Andrzej Duda przypomniał o poparciu Polonii Kanadyjskiej dla członkostwa Polski w NATO. Para prezydencka zaznaczyła, że „90 lat istnienia Kongresu Polonii Kanadyjskiej wypełniają niezliczone inicjatywy patriotyczne, charytatywne i edukacyjne".

IAR/ks

Nowojorska Polonia uczciła Dzień Flagi biało-czerwoną paradą samochodów i motocykli

01.05.2023 08:47
Po raz trzeci w tym roku Polacy z Nowego Jorku wyruszyli z okazji Dnia Flagi kawalkadą udekorowanych na biało-czerwono pojazdów. Przebyli w niedzielę trasę wiodącą przez część dwóch dzielnic miasta, Brooklyn i Queens.

Jan Dziedziczak: Parady Polskości są wspaniałą manifestacją patriotyzmu

06.05.2023 11:05
W Wilnie odbywa się Parada Polskości. Wydarzenie organizowane jest każdego roku z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Tysiące Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia przeszło ulicami Chicago w dorocznej Paradzie Polonii

07.05.2023 10:00
Polskie władze reprezentowali między innymi wicepremier Mariusz Błaszczak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Specjalne przesłanie do uczestników parady skierował prezydent Andrzej Duda.