Redakcja Polska

Szef Związku Polaków w Niemczech: "spotkanie w sprawie nauki języka bez przełomu"

08.07.2023 09:00
W spotkaniu z polsko-niemiecką grupą parlamentarną w Bundestagu uczestniczyła także organizacja Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech.
Audio
  • Szef Związku Polaków w Niemczech: spotkanie ws. nauki języka bez przełomu [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneTobias G. Sommer/Shutterstock

Spotkanie w Berlinie w sprawie podziału funduszy federalnych na nauczanie języka polskiego nie przyniosło przełomu - powiedział Polskiemu Radiu szef Związku Polaków w Niemczech, Józef Malinowski. W spotkaniu z polsko-niemiecką grupą parlamentarną w Bundestagu uczestniczyła także organizacja Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech.

Zdaniem Józefa Malinowskiego myli się ten, kto uważa, że nauka języka kraju pochodzenia jest wypełnieniem polsko-niemieckiego traktatu z 1991 roku. "Zwróciliśmy uwagę na to, że jest zasadnicza różnica pomiędzy nauką języka kraju pochodzenia a języka ojczystego. W traktacie jest mowa o języku ojczystym. Wobec tego nie ma wypełnienia traktatu" - zaznaczył szef Związku Polaków w Niemczech. 

W spotkaniu w Bundestagu uczestniczył też szef Chrześcijańskiego Centrum Andrzej Holm, który zaapelował, aby fundusze federalne zostały bezpośrednio przekazane organizacjom polonijnym, a nie poprzez Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego, współfinansowane przez Saksonię i niemieckie MSZ.

"Naciskamy na to rozwiązanie, które byłoby najbardziej transparentne" - powiedział Andrzej Holm. "Byłoby gwarancją, że środki trafią tam, gdzie trzeba. Dotąd Niemcy zasłaniały się argumentem, że nie można przeznaczyć na ten cel federalnych funduszy, bo to wchodzi w kompetencję landów, co nie jest zgodne z prawdą" - wyjaśnił Andrzej Holm, dodając, że w czasie kryzysu migracyjnego Berlin potrafił z miejsca uruchomić "strumień pieniędzy z puli federalnych funduszy" na naukę języka.

Prawnik wskazał, że są też obawy dotyczące niejasnej działalności głównego beneficjenta funduszy, jakim jest Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego. "Nie wiadomo, na co chcą te pieniądze przeznaczyć" - powiedział Andrzej Holm. "Wszystko wskazuje na to, że nie na organizacje, które ich potrzebują. Chodzi nam o godne wynagrodzenie dla nauczycieli, o czynsz na wynajęcie sali, o egzystencjalne potrzeby funkcjonowania. O tym nie ma mowy" - tłumaczył polski działacz.

Przewodniczący niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej Paul Ziemiak wyraził nadzieję, że pierwsza transza funduszy zostanie wypłacona najpóźniej na końcu września. Do przestrzegania polsko-niemieckiego traktatu z 1991 roku wezwali niemieckie władze między innymi posłowie opozycyjnej Alternatywy dla Niemiec.

IAR/ks

Prezydent Litwy wręczył Polakom odznaczenia "Za zasługi dla Litwy"

06.07.2023 14:41
Prezydent Gitanas Nauseda odznaczył Jakuba Kumocha, polskiego politologa, dziennikarza i dyplomatę Wielkim Krzyżem Komandorskim Orderu „Za Zasługi dla Litwy”.

Trwa I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

06.07.2023 16:06
W wydarzeniu biorą udział nauczyciele, naukowcy oraz działacze środowisk polonijnych i przedstawiciele Polonii. Głównym organizatorem kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Kolbego. 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polakami na Litwie

07.07.2023 08:26
Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że stosunki między Polską a Litwą są dziś bardzo dobre. Prezydent spotkał się w Jaszunach niedaleko Wilna z przedstawicielami mieszkających na Litwie Polaków.