Redakcja Polska

Trwa I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

06.07.2023 16:06
W wydarzeniu biorą udział nauczyciele, naukowcy oraz działacze środowisk polonijnych i przedstawiciele Polonii. Głównym organizatorem kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Kolbego. 
Audio
  • Głównym organizatorem kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Kolbego. Dyrektor Instytutu profesor Jacek Gołebiowski zaznacza, że kongres jest okazją do zdiagnozowania sytuacji Polonii i Polaków za granicą [posłuchaj]
Logo Kongresu
Logo Kongresumateriały prasowe

Panele dyskusyjne, warsztaty, szkolenia oraz spotkania z naukowcami i ekspertami działającymi na rzecz rozwoju polskiej nauki za granicą - w Jachrance oficjalne otwarcie I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. W wydarzeniu biorą udział nauczyciele, naukowcy oraz działacze środowisk polonijnych i przedstawiciele Polonii. 

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski mówi, że w kongresie wezmą udział przedstawiciele Polonii z całego świata. „Liczymy na to, że tych uczestników kongresu będzie co najmniej pięciuset. Chcemy w różnych panelach dyskusyjnych w różnych spotkaniach wypracować pewnego rodzaju model, który będzie adekwatny do różnej specyfiki różnych państw. Chcemy poznać opinię środowisk polonijnych i polskich na temat ich potrzeb, a jednocześnie chcemy przedstawić to, co możemy zaoferować” - mówi wiceminister.

Głównym organizatorem kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Kolbego. Dyrektor Instytutu profesor Jacek Gołębiowski zaznacza, że kongres jest okazją do zdiagnozowania sytuacji Polonii i Polaków za granicą. „Mamy dosyć alarmujące dane, bo w krajach o dużych skupiskach Polonii, 10 procent dzieci chodzi do szkół polskich. Mamy nad czym pracować. Są kraje - tak jak Włochy - gdzie 2 procent chodzi do szkół polskich. Czyli są tu duże wyzwania. Diagnozujemy tę sytuację w każdym kraju osobno i mam nadzieję, że kongres pozwoli nam wymienić się informacjami na bieżąco w formie uchwał kongresowych” - mówi Jacek Gołębiowski. 

Wydarzenie patronatem objęła małżonka prezydenta Polski Agata Kornhauser-Duda. Patronem medialnym kongresu jest Polskie Radio oraz Polskie Radio dla Zagranicy.

Kongres potrwa do 9 lipca.

IAR/ks

KUL z ofertą edukacyjną dla Polonii i Polaków za granicą

23.06.2023 12:43
W czasach komunistycznych Polonia wspierała Katolicki Uniwersytet Lubelski, dziś możemy się odwdzięczyć tym, co w nas najlepsze – wiedzą i edukacją dla Polaków żyjących poza granicami Polski. Działamy niespełna rok ale już widać, że pomysł z powołaniem Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą był bardzo udany. Uczestników przybywa, pojawiają się nowe kursy i coraz intensywniej myślimy nad ofertą dla osób szykujących się do powrotu do ojczyzny – mówi koordynator Studium, dr Wojciech Wciseł.

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać o Polakach, którzy pozostali na Białorusi i w Rosji". VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

29.06.2023 14:00
- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych Polakach, którzy pozostali na Białorusi i w Rosji, tam sytuacja Polonii jest bardzo zła - mówił w czwartek w Sejmie, podczas inauguracji VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy minister w KPRM Henryk Kowalczyk.

Prezydent Andrzej Duda: dziękuję Polonii za obronę dobrego imienia Polski

01.07.2023 11:21
- Dziękuję Polonii i Polakom z zagranicy za wspieranie Polski i obronę jej dobrego imienia; proszę, żebyście nie przestawali, nie możemy osiąść na laurach - powiedział  prezydent Andrzej Duda podczas Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.