Redakcja Polska

"Chcemy stworzyć małą Polskę w Szwajcarii". Konferencja edukacyjna w Bazylei

26.08.2023 17:35
"Wielojęzyczność i język polski", pod takim hasłem dziewiątego września w Bazylei odbędzie się pierwsza konferencja edukacyjna w Szwajcarii, mająca na celu zrzeszenie wszystkich pedagogów, nauczycieli i  edukatorów kształcących na różnych poziomach nauczania, zaczynając od najmłodszych, poprzez nastolatków, studentów, kończąc na rodzicach i dziadkach. 
Audio
  • Do wysłuchania rozmowy z Gosią Kubat, członkinią Zarządu Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Organizatorem konferencji jest powstały pod koniec ubiegłego roku Polsko-Szwajcarski Instytut Kultury i Edukacji. Gosia Kubat, członkini Zarządu Instytutu w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy podkreślała, że chociaż  w Szwajcarii jest wiele organizacji polonijnych, to działają w dużym rozproszeniu.

Niewiele wiemy o sobie nawzajem, a według szacunków w Szwajcarii mieszka około 40 tysięcy Polaków. To są osoby dobrze wykształcone, zwłaszcza z najnowszej emigracji, ale są również tacy, którzy przyjechali tu 30-40 lat temu. Chcemy połączyć te generacje, przede wszystkim dzieci i młodzież oraz studentów, którym chcemy przybliżać język i kulturę, po prostu stworzyć taką małą Polskę w Szwajcarii - mówi Gosia Kubat.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

W integracji środowiska polonijnego ma właśnie pomóc konferencja w Bazylei, która z jednej strony umożliwi spotkanie ekspertów w obszarze edukacji i kultury oraz sympatyków języka polskiego, z drugiej zaś przyczyni się do integracji ludzi o tych samych zainteresowaniach i aspiracjach.

Gosia Kubat dodaje, że temat konferencji nie jest przypadkowy. - W Szwajcarii żyje wiele rodzin mieszanych, wielojęzycznych, często  w domach mówi się w dwóch, trzech, a nawet czterech językach. Jest dużo rodzin angielsko, włosko i francusko-polskich. Polacy często nas pytają jak sobie radzić z wielojęzycznością, w którym języku rozmawiać w domu, jak zachęcić dzieci do nauki właśnie języka polskiego, jak sprawić by się go nie wstydziły i były zainteresowane poznaniem nie tylko mowy, ale również polskiej kultury i historii. Dlatego w  naszej konferencji wezmą udział  eksperci, którzy w swoich wykładach podejmą te ważne tematy - mówi rozmówczyni Polskiego Radia dla Zagranicy.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Do wysłuchania rozmowy z Gosią Kubat, członkinią Zarządu Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Wiceprezes Związku Polaków w Niemczech: "Środków na naukę języka polskiego nadal nie ma"

20.08.2023 08:30
Nie ma końca sporu dotyczącego nierównowagi w nauczaniu języka polskiego w Niemczech i języka niemieckiego w Polsce.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Melchior Wańkowicz miał wielki dar urzekania czytelnika

21.08.2023 12:56
- Sejm ustanowił Melchiora Wańkowicza Patronem Roku 2024. To niebywała okazja, aby przypomnieć twórczość pisarza, który miał wielki dar urzekania czytelnika – powiedziała pisarka, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, której pisarz przed śmiercią w 1974 r. powierzył swoje archiwum.

Polacy w Brazylii wracają do swoich korzeni

24.08.2023 11:00
Sierpień w Brazylii, to miesiąc kultury polskiej. W tym właśnie miesiącu odbywa się wiele imprez polonijnych, a także uroczystości religijnych. Celebrowane jest zwłaszcza przypadające 26 sierpnia Święto Matki Boskiej Częstochowskiej.

Tomasz Konca: biblioteki powinny kojarzyć się z szeroko rozumianą kulturą

24.08.2023 10:00
Tomek Konca, przedstawia się jako muzyk, dziennikarz muzyczny, ale również wydawca, animator kultury i radiowiec, który 15 lat temu wyprowadził się z Warszawy. Okazało się, że na prowincji też można spotkać ludzi podobnie myślących i z nimi tworzyć coś pożytecznego. Skupili się w nieformalnej grupie  twórców i animatorów.