Redakcja Polska

W wyborach parlamentarnych i referendum weźmie też udział Polonia w USA

08.10.2023 21:12
Do urn wyborczych 15 października będą mogli pójść także Polacy poza granicami kraju. Obowiązek przeprowadzenia wyborów za granicą spoczywa na polskiej służbie konsularnej.    
Audio
  • Rozmowa z konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Adrianem Kubickim [posłuchaj}
Polski konsulat w Nowym Jorku
Polski konsulat w Nowym JorkuFoto: Shutterstock/Mariusz Lopusiewicz

Ważny paszport, wcześniejsza rejestracja, samodzielny wybór obwodu głosowania, pełnoletniość – to wymagania, jakie musi spełnić Polak lub Polka w Stanach Zjednoczonych, aby wziąć udział w nadchodzących wyborach. Głosować mogą też ci nasi rodacy, którzy w dniu wyborów z racji np. podróży znajdą się poza granicami kraju, np. w USA. Pamiętać też trzeba o tym, że ze względu na różnicę czasu wybory w Ameryce Północnej – czyli także w Stanach Zjednoczonych - odbędą się dzień wcześniej, 14 października.

O szczegóły związane z rejestracją i wyborem obwodu oraz o to, jakim wyzwaniem dla polskiego konsulatu w Nowym Jorku jest zorganizowanie tego ważnego dla polskich obywateli wydarzenia, Ewa Plisiecka zapytała konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego.


Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku

28.09.2023 09:16
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w dorocznej Paradzie Pułaskiego, które w niedzielę 1 października przejdzie ulicami Nowego Jorku.

Wybory 2023. Ile komisji będzie za granicą? Jak będą liczone głosy?

29.09.2023 15:02
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że docelowo za granicą będzie utworzonych 410 komisji wyborczych. Przypomniała, że ministerstwo spraw zagranicznych utworzyło już ponad 400 obwodów głosowania za granicą.

86. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku. Święto Polonii w USA

01.10.2023 20:02
W Nowym Jorku przeszła Parada Pułaskiego, największe święto Polonii w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczą w niej dziesiątki tysięcy osób - Polaków i Amerykanów.

Wybory parlamentarne poza granicami kraju. Jakie jest zainteresowanie nimi kanadyjskiej Polonii?

06.10.2023 11:49
Na terenie Kanady głosowanie w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP oraz referendum ogólnokrajowym, odbędzie się już w sobotę,14 października.

Wybory 2023. Jak można wziąć w nich udział poza granicami kraju?

08.10.2023 18:41
15 października odbędą się wybory parlamentarne w Polsce i poza granicami kraju. Jak oddać swój głos, gdy mieszkamy na stałe lub chwilowo przebywamy za granicą? Rozmawiamy na ten temat z Jarosławem Łasińskim, wicedyrektorem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.