Redakcja Polska

Ponad 560 tys. Polaków zarejestrowało się na listach wyborczych za granicą. Do wyborów przygotowuje się też konsulat w Chicago

10.10.2023 16:14
Konsul Michał Arciszewski z Konsulatu Generalnego RP w Chicago przyznaje, że wszyscy pracownicy konsulatu pracują bardzo intensywnie. Obecnie zbierają się komisje wyborcze powołane przez konsula i przygotowywane są lokale, w których odbędą się wybory.
Audio
  • Rozmowa z konsulem Michałem Arciszewskim z Konsulatu Generalnego RP w Chicago [posłuchaj}
Centrum Chicago
Centrum ChicagoFoto: Svetlana Ageeva/ Shutterstock

15 października w Polsce w wyborach parlamentarnych na czteroletnią kadencję wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Według szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua liczba polskich obywateli zarejestrowanych na listach wyborczych za granicą może być 3 razy większa, niż podczas wyborów parlamentarnych 8 lat temu.

W okręgu chicagowskim można było w ostatnich dniach zaobserwować znaczne zwiększenie zainteresowania wyborami. Jak zauważa konsul Michał Arciszewski, można oszacować, że w dniu wyborów będzie tu zarejestrowanych około 30 tys. osób. Samych komisji w okręgu jest 19 – jedna z nich na terenie konsulatu. Zasiadają w nich wyborcy i przedstawiciele komitetów wyborczych, które w odpowiednim trybie i czasie zgłosiły swoich kandydatów. Ilość członków komisji w okręgu chicagowskim waha się od 6 do 9 osób.

- Pracujemy nad tym, żeby wybory przebiegły sprawnie i bez problemów – mówi konsul Michał Arciszewski i przypomina, że aby zagłosować, trzeba mieć przy sobie ważny paszport – żaden inny dokument nie będzie honorowany.

Z konsulem Michałem Arciszewskim z Konsulatu Generalnego RP w Chicago rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Wybory 2023. Jak można wziąć w nich udział poza granicami kraju?

08.10.2023 18:41
15 października odbędą się wybory parlamentarne w Polsce i poza granicami kraju. Jak oddać swój głos, gdy mieszkamy na stałe lub chwilowo przebywamy za granicą? Rozmawiamy na ten temat z Jarosławem Łasińskim, wicedyrektorem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W wyborach parlamentarnych i referendum weźmie też udział Polonia w USA

08.10.2023 21:12
Do urn wyborczych 15 października będą mogli pójść także Polacy poza granicami kraju. Obowiązek przeprowadzenia wyborów za granicą spoczywa na polskiej służbie konsularnej.    

10 października mija termin na dopisanie się do spisu wyborców za granicą

09.10.2023 18:00
Wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum ogólnokrajowe coraz bliżej. „W Wielkiej Brytanii zapowiada się rekordowa frekwencja” - mówi Konsul Generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek.

Szef MSZ Zbigniew Rau: przy okazji wyborów znacząco wzrosła liczna okręgów wyborczych za granicą

10.10.2023 17:00
Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że przy okazji tegorocznych wyborów, które odbędą się 15 października, znacząco wzrosła liczba okręgów wyborczych. W 2015 roku było ich 250 - w tym roku będzie ich 417.