Redakcja Polska

Praga: pierwszoklasiści ze Szkoły Polskiej zostali pasowani na uczniów

11.11.2023 15:14
Ponad dwadzieścioro pierwszoklasistów ze Szkoły Polskiej w Pradze zostało dziś pasowanych na uczniów. Zorganizowana w Narodowe Święto Niepodległości uroczystość odbyła się w polskiej ambasadzie w stolicy Czech.
Audio
  • Ponad dwadzieścioro pierwszoklasistów ze Szkoły Polskiej w Pradze zostało dziś pasowanych na uczniów. Zorganizowana w Narodowe Święto Niepodległości uroczystość odbyła się w polskiej ambasadzie w stolicy Czech. Relacja Wojciecha Stobby [posłuchaj]
Pierwszoklasiści ze Szkoły Polskiej w Pradze
Pierwszoklasiści ze Szkoły Polskiej w Pradze Źródło: X (Twitter)/Ambasadar RP /@PLinCzechia

Izabela Gojko, nauczycielka w Szkole Polskiej powiedziała, że pierwszoklasiści chętnie uczą się o swojej ojczyźnie i są ciekawi, co oznaczają polskie symbole narodowe. - Myślę, że ciężko pracują nad tym rodzice, a my w szkole tylko to spajamy, udzielając ewentualnie odpowiedzi na dodatkowe pytania - wyjaśniła w rozmowie z Polskim Radiem.

Na popołudniowe zajęcia w Szkole Polskiej uczęszcza prawie dwustu uczniów. Dyrektor Anna Pokrupova-Lulla zaznaczyła, że jest to uzupełniająca forma edukacji wobec nauki w szkołach czeskich lub międzynarodowych. - To jest duże wyzwanie, ponieważ dzieci są często zmęczone po nauce w szkole dziennej, ale bardzo się cieszymy, że liczba uczniów jest tak duża i że obserwujemy tendencję wzrostową - zwróciła uwagę dyrektor.

Huberta, ucznia liceum ogólnokształcącego, do udziału w zajęciach motywuje chęć pozostania Polakiem. - Chcę mówić dobrze po polsku i kształtować siebie jako Polaka - powiedział korespondentowi Polskiego Radia.

Według konsula generalnego Piotra Leszczyńskiego praska Polonia ma swoją wyjątkową specyfikę. - Mamy bardzo dużo polskich dzieci, na miejscu jest polski ośrodek kształcenia. Dzisiejsze wydarzenie jest dla mnie szczególne, ponieważ widzę tu wiele młodych osób, które są zainteresowane Polską i kultywują tradycję - dodał polski konsul.

Szkoła Polska imienia Świętej Jadwigi przy Ambasadzie RP w Pradze prowadzi zajęcia z języka polskiego, wiedzy o Polsce i religii, a także zajęcia edukacji wczesnoszkolnej.

Wojciech Stobba/IAR/dad

Prezydent Ukrainy do Polaków z okazji Święta Niepodległości: życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna

11.11.2023 13:01
Prezydent i premier Ukrainy złożyli w sobotę Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obaj podziękowali też Polakom za wsparcie Ukraińców. "Życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna; wszystkiego najlepszego, Polsko" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

Przywódcy krajów bałtyckich przekazują życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości

11.11.2023 14:09
Przywódcy krajów bałtyckich przekazali życzenia Polakom z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W gratulacjach zwracają uwagę na bliskie relacje, jakie łączą Litwę, Łotwę i Estonią z Polską.

We Lwowie uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Syreny w trakcie uroczystości

11.11.2023 15:23
We Lwowie uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsza część uroczystości odbyła się w katedrze łacińskiej, a druga na Cmentarzu Obrońców Lwowa. W czasie obchodów Święta Niepodległości zabrzmiał alarm powietrzny.