Redakcja Polska

"Polska pamięta". Pomoc Polakom na Wschodzie - prezydencka akcja dotarła do rodaków w kilku krajach

04.04.2024 14:52
Ukraina, Gruzja, Armenia, Mołdawia, Litwa i Rumunia - do tych krajów dotarły działania w ramach prezydenckiej akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą podsumowali w czwartek inicjatywy podejmowane w latach 2020–2023 w ramach przedsięwzięcia.
Audio
  • "Polska pamięta". Pomoc Polakom na Wschodzie - prezydencka akcja dotarła do rodaków w kilku krajach. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Andrzej Duda  i Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości związanej z Podsumowaniem Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie w latach 2020-2023, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości związanej z „Podsumowaniem Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie w latach 2020-2023”, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.PAP/Marcin Obara

Prezydent podziękował wszystkim zaangażowanym w Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie: zarówno przedstawicielom polskich organizacji w krajach, do których akcja dociera, a także darczyńcom i sponsorom.


Posłuchaj
04:55 Pałac Prezydencki Wschód.mp3 "Polska pamięta". Pomoc Polakom na Wschodzie - prezydencka akcja dotarła do rodaków w kilku krajach. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]

 

 

Andrzej Duda ocenił, że akcja ma "ogromne znaczenie państwowotwórcze", dla budowania wspólnoty z rodakami, którzy mieszkają poza granicami. - To, że podtrzymują polskość, że się w to angażują, że uczą swoje dzieci mówić w języku polskim, że uczą je polskich tradycji, wychowują je w polskiej kulturze, ma dla nas tutaj, w Polsce ogromne znaczenie, jako dla wspólnoty narodowej - powiedział prezydent. 


Posłuchaj
00:26 12905893_2.mp3 Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że działalność rodaków na Wschodzie ma znaczenie państwowotwórcze (IAR)

 

Oświadczył, że "Polska nie jest byle jakim krajem, który zapomina o milionach ludzi mieszkających poza granicami kraju". - Polska pamięta nawet jeżeli ta obecność ma charakter symboliczny, nawet jeśli pomoc jest skierowana do osób, którym żyje się relatywnie dobrze (...). Ta duchowa łączność ma tu znaczenie fundamentalne. To dowód, że jesteśmy razem, że pamiętamy - powiedział prezydent.

Transporty z pomocą

Pierwsza dama wskazywała, że w ostatnich latach mimo trudności spowodowanych pandemią koronawirusa i wojną w Ukrainie udało się zorganizować transporty pomocy do Gruzji, Armenii, Mołdawii, Ukrainy, Litwy i Rumunii. Jak mówiła, szczególnie mocno zaangażowano się w pomoc rodakom na Ukrainie po lutym 2022 r.

- Staramy się docierać do tych wszystkich osób, które z bardzo różnych powodów musiały opuścić Polskę. Bardzo często nie z własnej woli. Ale tę Polskę mają w sercach - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.


Posłuchaj
00:24 12905893_1.mp3 W działania pomocowe dla rodaków zaangażowana jest małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama zaznaczyła, że choć ostatnie lata upłynęły w cieniu pandemii i wojny na Ukrainie, to nie zatrzymało to wsparcia rodaków za wschodnią granicą (IAR)

 

Podziękowała też za "serca otwarte" na potrzeby innych wszystkim darczyńcom i sponsorom zaangażowanym w pomoc Polakom na Wschodzie.

Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie

Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie została zapoczątkowana w 2016 roku przez Kancelarię Prezydenta RP i prywatnych darczyńców na rzecz Polaków zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie. W kolejnych latach realizowana była przy wsparciu spółek skarbu państwa, firm prywatnych oraz indywidualnych sponsorów. 


Posłuchaj
00:49 12905487_1.mp3 Kilkadziesiąt ton pomocy rzeczowej i żywnościowej trafiło w ostatnich latach do Polaków na Ukrainie, w Gruzji i w Armenii. To efekt prezydenckiej akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

 

W latach 2016–2023 przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP odwiedzili – w imieniu pary prezydenckiej – kilkadziesiąt miejscowości w takich krajach, jak: Ukraina, Mołdawia, Rumunia, Kazachstan, Litwa, Białoruś, Rosja, Gruzja i Armenia. Dzięki wsparciu darczyńców do potrzebujących trafiło kilkadziesiąt ton żywności, artykułów sanitarnych, chemii gospodarczej, materiałów edukacyjnych, pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego. Polskie organizacje i szkoły otrzymały książki, gry, zabawki edukacyjne, laptopy, rzutniki, wyprawki szkolne oraz sprzęt sportowy.


PAP/IAR/dad

Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki we Włoszech i we Francji

02.04.2024 19:43
Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki we Włoszech i we Francji. Eksperci Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika zajmą się między innymi obrazami w najstarszej polskiej parafii poza granicami kraju, czyli w kościele świętego Stanisława w Rzymie. To miejsce od XVI wieku zrzeszające Polonię przybywającą lub mieszkającą w Wiecznym Mieście.

Chłodnik litewski uznany za najlepszą zimną zupę na świecie

03.04.2024 08:48
Chłodnik litewski uznany został za najlepszą zimną zupę na świecie. Danie, które jest niezwykle popularne na Litwie oraz w Polsce, zwyciężyło w rankingu interaktywnego przewodnika po tradycyjnej kuchni "Taste Atlas".