Redakcja Polska

Akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem w Białymstoku. Mija 39 miesięcy od jego zatrzymania

25.06.2024 09:45
W Białymstoku odbyła się w poniedziałek wieczorem comiesięczna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem - dziennikarzem, jednym z liderów mniejszości polskiej na Białorusi, przebywającym w kolonii karnej. Podkreślano, że sytuacja w tym kraju się nie zmienia i akcje wsparcia są wciąż potrzebne.
Andrzej Poczobut przebywa w białoruskim więzieniu od 25 marca 2021 roku
Andrzej Poczobut przebywa w białoruskim więzieniu od 25 marca 2021 rokuAnatol Chomicz / Forum

25 marca 2021 r. Andrzej Poczobut został zatrzymany w Grodnie po rewizji w jego mieszkaniu, a następnie przewieziony do aresztu w Mińsku.

Od maja ubiegłego roku odbywa karę ośmiu lat więzienia w kolonii karnej w Nowopołocku, skazany za "wzniecanie, podżeganie do nienawiści" i "wzywanie do działań na szkodę Białorusi". Białoruska prokuratura oskarżała go o "rehabilitację nazizmu", a potem także o wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi.

Akcje solidarności odbywają się w Białymstoku od czerwca 2021 r., w centrum miasta, na skwerze przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki. Początkowo były to akcje wsparcia dwóch osób: Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Po wyjściu prezes Związku Polaków na Białorusi z aresztu, uczestnicy comiesięcznych spotkań solidaryzują się z Poczobutem.

Na skwerze stoi instalacja z jego wizerunkiem. Poniedziałkowa manifestacja z udziałem 20-30 osób, w tym przedstawicieli diaspory białoruskiej i Polaków z Białorusi zmuszonych do wyjazdu do Polski, odbyła się pod hasłem "Uwięziony za polskość".

"Za dużo nie można tak naprawdę powiedzieć, bo niestety sytuacja na Białorusi się nie zmienia. Nadal jest bardzo ciężka, nasi koledzy są w więzieniu, Andrzej nadal jest w kolonii karnej w Nowopołocku. Dobrą informacją jest to, że na dziś nie jest w karcerze, no i zaczęli mu dawać leki na serce" - powiedział podczas zgromadzenia wiceprezes Związku Polaków na Białorusi (zdelegalizowanego przez białoruskie władze) Marek Zaniewski.

"Lato w kolonii to najgorszy okres, ponieważ jest gorąco, duszno, ludzie się bardzo męczą. Zwłaszcza to czas zagrożenia dla osób chorujących na serce, takich jak Andrzej" - mówił. Przyznał, że nadal nie ma możliwości przekazania Poczobutowi żadnej paczki, rodzina widziała go po raz ostatni ponad rok temu, nie ma też możliwości rozmów telefonicznych.

"Trzeba się zbierać, trzeba przychodzić tutaj i w każdy możliwy sposób mówić o represjach, które są na Białorusi, o więźniach politycznych, których liczba się nie zmniejsza, a zwiększa (...). Musimy mówić, musimy pamiętać o wszystkich naszych kolegach, nie tylko o Andrzeju" - podkreślał wiceprezes ZPB.

"Co powiedzieć, gdy się nic nie zmienia? Gdy trzy lata temu organizowaliśmy pierwszą akcję to liczyliśmy wszyscy, że następnym razem może będzie już bez akcji (...), a tutaj trzy lata minęły, państwo się tutaj zadomawiacie, wszyscy przyzwyczajamy się do tej sytuacji, a tam się nic nie zmienia" - mówiła szefowa podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska.

I podkreślała, że z tej perspektywy bardzo ważne są te comiesięczne spotkania w Białymstoku. Odnosząc się do działalności Wspólnoty Polskiej na rzecz Polaków na Białorusi mówiła, że mimo represji są wciąż tam ludzie, którzy chcą działać - porządkują polskie cmentarze, dzieci chcą się uczyć języka polskiego.

"Tym, że tu stoimy, pokazujemy, że my się do końca nie przyzwyczailiśmy to tej sytuacji (na Białorusi) i mamy taką cichą nadzieję, że świat się zmieni i zakręci w taką normalną stronę - bez wojen, represji, bez państw, które niszczą człowieka, bez aparatu terroru" - dodała Anna Kietlińska.


PAP/ho


Andrzej Poczobut, działacz mniejszości polskiej więziony na Białorusi, honorowym obywatelem Warszawy

20.06.2024 13:38
Na czwartkowej sesji radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy pięciu osobom. Wśród nich jest osadzony w kolonii karnej dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut.

Białoruś: w Grodnie odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku więzienia bez wzmianki o polskich ofiarach

20.06.2024 17:26
W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, na budynku więzienia numer 1 została odsłonięta tablica upamiętniająca "ofiary ludobójstwa narodu białoruskiego" podczas okupacji niemieckiej w latach 1941-44. Na tablicy nie ma wzmianki o polskich patriotach więzionych i zabitych tam przez hitlerowców, a przez radzieckie NKWD po 17 września 1939 roku i w końcowym okresie wojny. Do tej pory w Grodnie nie ma żadnego pomnika polskich bohaterów i ofiar bitwy o miasto podczas Wojny Obronnej oraz walki podziemnej z okupantem rosyjskim i niemieckim.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski: mamy cyber zimną wojnę

24.06.2024 14:15
- Dziennie w Polsce dochodzi do kilkuset incydentów związanych z cyberatakami, średnio tysiąc, a bywa, że i dwa tysiące; te incydenty są skierowane głównie z tych stron, które są na cyber zimnej wojnie z Polską, czyli z Rosji i Białorusi - mówi w magazynie "Polska" wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Polski dziennikarz stanie na czele grupy korespondentów zagranicznych w Białym Domu

25.06.2024 09:30
Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski stanie na czele White House Foreign Press Group, grupy korespondentów zagranicznych przy Białym Domu. Grupa bierze udział w prezydenckim poolu w ramach korpusu prasowego śledzącego działania prezydenta USA.