Redakcja Polska

Ambasador Polski w Rosji spotkał się w Usolu Syberyjskim z polskimi siostrami zakonnymi

15.07.2021 10:52
Ambasador Polski w Rosji odwiedził w Usolu Syberyjskim żeński klasztor, w którym mieszkają polskie siostry karmelitanki. Krzysztof Krajewski będzie przez tydzień podróżował po Syberii, spotykając się z przedstawicielami wspólnot polonijnych i polskimi duchownymi. Odda też hołd Polakom zamordowanym przez stalinowskich oprawców.
Audio
  • Ambasador Polski w Rosji spotkał się w Usolu Syberyjskim z polskimi siostrami zakonnymi. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Polski kościół w Irkucku - parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Polski kościół w Irkucku - parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi PannyJulia Kuzenkova/ Shutterstock

Usole Syberyjskie to jeden z największych w obwodzie irkuckim ośrodków wydobycia soli. W XIX wieku w kopalniach i warzelniach pracowali Polacy zesłani na Syberię po powstaniach listopadowym i styczniowym. Jak tłumaczy proboszcz irkuckiej katedry ksiądz Włodzimierz Siek, jednym z zesłańców był Święty Rafał Kalinowski. - Ciężko pracował, często po kolana w lodowatej wodzie przy wypłukiwaniu soli - wyjaśnia duchowny.

Po powrocie do Polski noszący wówczas imię Józef - polski zesłaniec wstąpił do zakonu karmelitów bosych i przyjął imię Rafał. W 1991 r. papież Św. Jan Paweł II kanonizował Rafała Kalinowskiego. To w pamięć o nim, w Usolu Syberyjskim rozwinęli swoją działalność ojcowie karmelici bosi, a w 2002 roku przyjechały na Syberię siostry karmelitanki.

Ambasador Krzysztof Krajewski jeszcze w czwartek odwiedzi polski kościół w Usolu Syberyjskim, wybudowany i prowadzony przez ojców karmelitów bosych z prowincji warszawskiej. Natomiast wieczorem będzie rozmawiał z przedstawicielami irkuckiej wspólnoty polonijnej "Ogniwo".


IAR/dad

W Kownie na Litwie został zasadzony dąb upamiętniający Krzysztofa Pendereckiego

14.07.2021 12:36
W Ogrodzie Botanicznym w Kownie został zasadzony dąb upamiętniający Krzysztofa Pendereckiego. Wybitny polski kompozytor i dyrygent zmarł w ubiegłym roku. Na Litwie bywał wielokrotnie.

Bix Aliu: Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie

14.07.2021 13:58
Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki - podkreślił w środę chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Wpisem odniósł się do informacji, przekazanej przez MON, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.