Redakcja Polska

Wkrótce rusza 12. Festiwal Polskich Filmów w Kanadzie

16.11.2021 11:18
12. Festiwal Filmów Polskich odbędzie się od 19 do 22 listopada 2021 w Toronto w kinie Revue.
Audio
  • O 12 Festiwalu Filmów Polskich w Toronto z Martą Poznakowski, twórczynią festiwalu, rozmawia Tomek Kniat [posłuchaj]
12. Festiwal Polskich Filmów w Toronto
12. Festiwal Polskich Filmów w Toronto Foto: Tomasz Kniat

- Wracamy z festiwalem, bo wszyscy bardzo się stęsknili za ta imprezą. W zeszłym roku festiwal się nie odbył z powodu pandemii koronawirusa. Ale w tym roku jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność zorganizowania takiej imprezy - mówi Marta Poznakowski, twórczyni festiwalu w Toronto.

 - Mamy fantastyczną listę filmów. Pokażemy filmy pełnometrażowe, fabularne, filmy dokumentalne i filmy krótkie. My bardzo kochamy zwłaszcza  krótkie filmy, ponieważ uważamy, że wspieranie młodych reżyserów i krótkiej formy jest ważne dla przyszłości polskiego kina - dodaje Marta Poznakowski.

W Toronto zobaczymy między innymi: "Wszystko o mojej matce", "Amatorzy", "Zupa nic" oraz "Obywatel Jones" Agnieszki Holland.

O 12. Festiwalu Filmów Polskich w Toronto z Martą Poznakowski, twórczynią festiwalu rozmawia Tomek Kniat

 
Zobacz więcej na temat: Polonia Kanada Toronto FILM

Sukcesy polskiej kinematografii w Czechach

15.11.2021 15:43
Polscy filmowcy zdominowali w stolicy Czech dwa odbywające się w ostatnich dniach festiwale: „Niezłomni i Ofiarowani“ oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy 3KinoFest.

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut od 34 tygodni w areszcie. Wciąż brak aktu oskarżenia

16.11.2021 09:48
We wtorek mijają 34 tygodnie (238 dni) od zatrzymania liderki Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, a w czwartek od zatrzymania Andrzeja Poczobuta. W ich sprawach wciąż toczy się "śledztwo". Nie wiadomo, ile jeszcze czasu spędzą w areszcie zanim sprawa zostanie skierowana do sądu.

Organizacje polonijne z Ameryki Północnej potępiają reżim Łukaszenki

16.11.2021 11:05
Członkowie Klubów "Gazety Polskiej" z USA i Kanady, jak też patriotyczne organizacje polonijne z Ameryki Północnej potępiły reżim Aleksandra Łukaszenki za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej.