Redakcja Polska

Sukcesy polskiej kinematografii w Czechach

15.11.2021 15:43
Polscy filmowcy zdominowali w stolicy Czech dwa odbywające się w ostatnich dniach festiwale: „Niezłomni i Ofiarowani“ oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy 3KinoFest.
Andrzej Chyra i Vavrinec Mensl, dyrektor MFF 3KinoFest
Andrzej Chyra i Vavrinec Mensl, dyrektor MFF 3KinoFestFoto: Instytut Polski w Pradze

„Niezłomni i Ofiarowani“ to festiwal filmów dokumentalnych o tematyce związanej z trudną historią XX wieku. Jego organizatorem jest praskie Muzeum Pamięci XX wieku i Miasto Praga. Inspiracją dla praskiego wydarzenia jest odbywający się od lat w Gdyni festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

„Czescy historycy i filmowcy od kilku lat są stałymi gośćmi festiwalu w Gdyni i od czasu ich pierwszej wizyty dyskutowaliśmy o możliwości stworzenia partnerskiego festiwalu w Pradze” – tłumaczy Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, jednego z inicjatorów polsko-czeskiej współpracy w tym temacie.

Nic dziwnego, że pierwszą osobistością nagrodzoną w Pradze statuetką „Strażnik Pamięci” został reżyser Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor gdyńskiego NNW. Nagrodę otrzymał już podczas ubiegłorocznej pierwszej edycji praskiego festiwalu, która jednak z przyczyn epidemiologicznych odbywała się wyłącznie online. Tym razem mógł odebrać ją osobiście – i nie był jednym Polakiem docenionym tego wieczoru przez czeskich organizatorów.

Drugą z nagród festiwalu „Niezłomni i Ofiarowani” pt. Twórca Pamięci otrzymał w tym roku Maciej Drygas, który jest w czeskim środowisku filmowym i historycznym znany przede wszystkim dzięki filmowi dokumentalnemu „Usłyszcie mój krzyk”, przedstawiającemu postać Ryszarda Siwca i jego czyn samospalenia na protest przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji w 1968 r.

Maciej Drygas odebrał nagrodę z rąk legendarnej czeskiej dokumentalistki Olgi Sommerovej. „Dzięki Maciejowi Drygasowi mogliśmy po raz pierwszy dowiedzieć się o postaci Ryszarda Siwca, wspólnego bohatera Czechów i Polaków” – stwierdził podczas laudacji historyk Petr Blažek.


Nagrody 3Kino Fest 2021 Nagrody 3Kino Fest 2021

W piątek, 12 listopada, zakończyła się w Pradze kolejna impreza filmowa, w której ważną rolę odgrywają polskie filmy. Międzynarodowy Festiwal Filmowy 3KinoFest jest największym w Czechach wydarzeniem poświęconym kinematografii krajów Grupy Wyszehradzkiej.

W tym roku obok nowości filmowych pojawiła się także sekcja poświęcona ekranizacjom dzieł Stanisława Lema – nie tylko z uwagi na to, że pierwszej adaptacji prozy Lema na język filmu podjęli się w latach sześćdziesiątych twórcy z Czechosłowacji. Wśród gości festiwalu byli m. in. polscy aktorzy Sonia Bohosiewicz i Andrzej Chyra a w „wyszehradzkim” jury festiwalowym zasiadał dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni Tomasz Kolankiewicz.

Tym razem polskie filmy całkowicie zdominowały sekcję konkursową festiwalu. Główną nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego przyznało międzynarodowe jury twórcom filmu „Żeby nie było śladów” reżysera Jana P. Matuszyńskiego. Nagrodę odebrał czeski koproducent Mikuláš Novotný z firmy BackgroundFilms. Kolejnym czeskim koproducentem tego filmu jest Czeska Telewizja publiczna. Festiwal przyznał również nagrodę Golden Debut, którą uzyskał Jan Holoubek za film „25 lat niewinności”.


Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho

Jak uzyskać wsparcie z programu "Polonia i Polacy za granicą 2022"? Ruszył nabór wniosków

13.11.2021 21:25
Rozpoczęto przyjmowanie wniosków do programu "Polonia i Polacy za granicą 2022". To mechanizm wsparcia Polaków mieszkających poza granicami kraju przez polski rząd. Wnioski można składać w sześciu kategoriach: edukacja, media polonijne, pomoc charytatywna, wydarzenia polonijne, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie i budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne.

Lwów: dziecięcy turniej piłkarski z okazji Święta Niepodległości Polski

14.11.2021 19:42
Lwowski klub sportowy Pogoń zorganizował dziecięcy turniej piłkarski w ramach obchodów 103. rocznicy Święta Niepodległości Polski. Na boisku spotkali się młodzi zawodnicy ze szkółki Pogoni oraz lwowskich zespołów: Karpaty, UFK i Pride.

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2021 przyznane. Znamy laureatów

15.11.2021 10:47
Poznaliśmy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021. Wyróżnienie to jest przyznawane twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.