Redakcja Polska

50. Międzynarodowy Bal Polonaise w Miami

14.02.2022 11:22
W Miami po raz 50. odbył się Międzynarodowy Bal Polonaise. Jest on organizowany przez Lady Blankę Rosenstiel, jedną z najbardziej wpływowych Polek w USA.
Audio
  • W Miami po raz 50. odbył się Międzynarodowy Bal Polonaise. Jest on organizowany przez Lady Blankę Rosenstiel, jedną z najbardziej wpływowych Polek w USA. Relacja Piotra Orłowskiego [posłuchaj]
Karnawał to przede wszystkim piękne bale
Karnawał to przede wszystkim piękne balePavel L Photo and Video/shutterstock

W jubileuszowej edycji uczestniczyło kilkaset osób. Byli wśród nich przedstawiciele polskich władz - marszałek Senatu Tomasz Grodzki, prezydencki minister Adam Kwiatkowski oraz ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski.

Prezydent Andrzej Duda w przesłanym wystąpieniu zwracał uwagę na wieloletnią działalność organizatorki na rzecz polskości za oceanem. "Dziękuję za popularyzację wiedzy o Polsce oraz o dokonaniach wybitnych Polaków w Ameryce, a także za obronę dobrego imienia naszego narodu" - mówił prezydent Andrzej Duda.

Gośćmi Międzynarodowego Balu Polonaise w Miami przez pół wieku było wiele wpływowych osób z całego świata. Wśród nich - przywódcy państw, dyplomaci oraz biznesmeni. Lady Blanka Rosenstiel jest Konsul Honorową RP w Miami. Na miejscu działają założone przez nią Amerykański Instytut Kultury Polskiej oraz Fundacja Chopinowska Stanów Zjednoczonych.


IAR/ho

Jubileuszowa, 50. edycja Balu Polskiego w Londynie

06.02.2022 11:17
Jubileuszowa, 50. edycja Balu Polskiego - najważniejszego wydarzenia towarzysko-charytatywnego Polaków w Wielkiej Brytanii - odbyła się w sobotę wieczorem w Londynie.

50 lat temu zmarł Marian Hemar, poeta, autor popularnych szlagierów

13.02.2022 00:26
50 lat temu, 11 lutego 1972 roku, zmarł Marian Hemar – poeta, jeden z najwybitniejszych polskich satyryków i twórców kabaretowych, autor popularnych piosenek, które przyniosły mu sławę i trwałe miejsce w pamięci następnych pokoleń.

80. lat temu powstała Armia Krajowa. W Warszawie oddano hołd jej żołnierzom

13.02.2022 17:39
14 lutego przypada 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Przekształcona ze Związku Walki Zbrojnej stała się największym podziemnym wojskiem w okupowanej Europie. W ramach uroczystości odbyła się ceremonia nadania symboliki wojskowej jednostkom Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczącym tradycje AK.