Redakcja Polska

Jubileuszowa, 50. edycja Balu Polskiego w Londynie

06.02.2022 11:17
Jubileuszowa, 50. edycja Balu Polskiego - najważniejszego wydarzenia towarzysko-charytatywnego Polaków w Wielkiej Brytanii - odbyła się w sobotę wieczorem w Londynie.
Polonijny Bal Polski w Londynie
Polonijny Bal Polski w LondyniePiotr Apolinarski / Forum

W tym roku Bal Polski odbył się w szczególnie prestiżowym miejscu - w Guildhall, pochodzącej z 1440 r. siedzibie władz miejskich gminy City of London - a dodatkowo fasada budynku została specjalnie podświetlona. "Chcieliśmy, żeby 50-lecie Balu zorganizować w jakimś specjalnym, innym niż zwykle, miejscu, stąd pomysł Guildhall, bo to wyjątkowe miejsce w Londynie. A starania o to, żeby tam zorganizować Bal zaczęłam trzy lata temu" - powiedziała Marzena Konarzewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Balu Polskiego.

Jak podkreśliła, również inne elementy złożyły się na fakt, że jubileuszowy Bal miał wyjątkową oprawę - jako gwiazda wieczoru wystąpiła Natalia Kukulska, współprowadzącą wydarzenie była znana prezenterka BBC polskiego pochodzenia Kasia Madera, a oprócz przedstawicieli Ambasady RP w Londynie, uświetniły go swoją obecnością ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, w Irlandii Anna Sochańska i na Łotwie Monika Michaliszyn.

Na 50. Balu Polskim wystąpił także zespół Mazury - jeden z największych i najdłużej działających w Wielkiej Brytanii zespołów polskiego tańca ludowego.

W tym roku dochód z Balu zostanie przeznaczony dla Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Łabuniach koło Zamościa. Jednym z licytowanych przedmiotów aukcji charytatywnej była podarowana przez Jana Bednarka koszulka piłkarskiej reprezentacji Polski z podpisami zawodników.

Z kolei tematem przewodnim Balu była Maria Konopnicka, co jest związane z faktem, że w tym roku przypada 180. rocznica urodzin pisarki, poetki i nowelistki epoki pozytywizmu i działaczki społecznej i z tego powodu Sejm RP ogłosił go Rokiem Marii Konopnickiej.

Bal Polski to najważniejsze wydarzenie towarzysko-charytatywne Polaków w Wielkiej Brytanii, którego celem jest promowanie polskiej kultury, wzmacnianie relacji polsko-brytyjskich i zbieranie funduszy na szczytne cele. Jego patronem honorowym jest kuzyn królowej Elżbiety II, książę Kentu Edward. Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych Balu.


PAP/ho


Stany Zjednoczone wysyłają dodatkowych żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii

05.02.2022 09:00
Rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział, że USA wyślą do Niemiec, Polski i Rumunii kolejne 3 tysiące żołnierzy. Tysiąc ma trafić do Rumunii, a dwa tysiące zostaną skierowane do Polski i Niemiec. Jak powiedział John Kirby, większość z tych 2 tysięcy żołnierzy będzie stacjonować w Polsce. Rzecznik zaznaczył, że możliwe jest rozmieszczanie kolejnych wojsk USA w Europie.

Szef MSZ w USA. Podziękowania za polskie przywództwo na wschodniej flance NATO

04.02.2022 22:00
Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył podziękowania szefowi MSZ Zbigniewowi Rauowi za polskie przywództwo na wschodniej flance NATO - poinformował w piątek Departament Stanu w komunikacie z rozmowy ministrów. Blinken miał docenić też decyzję prezydenta Dudy ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

"Odszedł wielki Polak, przez wielu uznawany za współczesnego wieszcza". Premier o Jarosławie Rymkiewiczu

05.02.2022 18:32
Premier Mateusz Morawiecki śmierć Jarosława Marka Rymkiewicza nazywa "odejściem wielkiego Polaka". Poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki zmarł w wieku 86 lat.