Redakcja Polska

Ambasador USA w Polsce: Jan Paweł II inspirował świat i wpływał na losy zimnowojennej Europy

02.04.2022 16:17
Jan Paweł II to człowiek, który inspirował świat i wpływał na losy zimnowojennej Europy - wskazał w 17. rocznicę śmierci papieża ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Młody Mark Brzezinski podczas spotkania z św. Janem Pawłem II
Młody Mark Brzezinski podczas spotkania z św. Janem Pawłem IIŹródło: Twitter/ Ambasador Mark Brzezinski @USAmbPoland

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie w wieku 84 lat. Wspominając to wydarzenie Brzezinski napisał na Twitterze: "To jeden z tych dni, które pamięta się całe życie: 17 lat temu zmarł Jan Paweł II - człowiek, który inspirował świat i wpływał na losy zimnowojennej Europy"

"Spotkałem Papieża w USA, jako nastolatek. Pamiętam, że była to niezwykle emocjonująca chwila i zaszczyt dla naszej rodziny" - dodał ambasador USA w Polsce.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat. Kanonizowany został 27 kwietnia 2014 r.

Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II Kościół obchodzi 22 października. Przeważnie w liturgii wspomina się świętych w rocznicę ich śmierci, ale w przypadku papieża Polaka na datę jego liturgicznego wspomnienia wybrano rocznicę inauguracji pontyfikatu.

W Polsce każdego roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października) obchodzony jest Dzień Papieski. Tego dnia Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia przeprowadza zbiórkę na stypendia dla zdolnej młodzieży z małych miejscowości. 


PAP/dad

"Uratowały nasze kobiety i dzieci". Dziennikarz z Ukrainy podziękował Polsce i Europie za pomoc

02.04.2022 14:48
- Polska i Europa uratowały nasze kobiety i dzieci przed zabójcami. Gdy o tym mówię, mam w oczach łzy - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. Jak podkreślił w przesłaniu do Rosjan: "Ukraina była jest i będzie, a każdy, kto się z tym nie zgadza, zostanie zniszczony".

Według części historyków Putin popełnia te same błędy, które zgubiły Hitlera

02.04.2022 15:21
Część historyków ocenia, że prezydent Rosji Władimir Putin popełnia podczas swojej napaści na Ukrainę te same błędy, które popełniał Adolf Hitler, i które doprowadziły do porażki niemieckiej inwazji na ZSRR z 1941 roku – podała w sobotę stacja CNN.

"Bild": resort obrony Niemiec trzy tygodnie zwlekał ze zgodą na dostawę broni z Czech na Ukrainę

02.04.2022 16:59
W czwartek minister obrony NIemiec Christine Lambrecht wyraziła zgodę na dostarczenie broni z Czech dla ukraińskiej armii. Chodzi o 56 bojowych wozów piechoty BMP-1 z zasobów Narodowej Armii Ludowej NRD. Według informacji dziennika "Bild", ministerstwo obrony przez trzy tygodnie nie odpowiadało na prośbę Czechów.