Redakcja Polska

W Wilnie dwa koncerty w 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki

28.05.2022 17:09
W wileńskim kościele franciszkańskim pw. Wniebowzięcia NMP odbyły się koncerty utworów sakralnych Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora. Wystąpili artyści z Polski, Litwy i Niemiec. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoPolona/domena publiczna

"Twórczość sakralna Moniuszki pozostawała dotychczas zupełnie w cieniu innych dzieł kompozytora i stanowiła margines prezentacji koncertowych, podczas gdy według mojej opinii, to najpełniejsza autorska wypowiedź twórcy, wypływająca nie z potrzeb merkantylnych lecz wewnętrznych, dotykająca najgłębszych i najważniejszych dziedzin życia" – wskazuje prof. dr hab. Andrzej Szadejko, pomysłodawca i kurator artystyczny projektu MONIUSZKO_150.

"Nie często zdarza się, żeby orkiestra miała komfort grania w przestrzeni kościelnej. Tutaj w kościele franciszkanów ta akustyka bardzo pomaga, wspiera brzmienie orkiestry" – powiedział po koncercie prof. Szadejko, który też przewodniczył orkiestrze.

Organizator wydarzenia Instytut Adama Mickiewicza w komunikacie podkreślił, że w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, celem której jest m.in. ponowne wprowadzenie długotrwałych podziałów w regionie i Europie, "istotne jest, aby pokazywać, iż nasze różnice nie oddalają nas od siebie, ale mogą być dla nas wzajemną inspiracją i wsparciem".

"Dlatego też artyści z Polski, Litwy i Niemiec, a wraz z nimi instytucje z tych trzech krajów, wspólnie pochylają się nad dziełem Moniuszki, szukając w nich wartości, wynikających ze wspólnych dla nas wszystkich kulturowych korzeni" – napisano w komunikacie.

W ramach upamiętnienia 150. rocznicy śmierci Stanisław Moniuszki 5 czerwca w Wilnie odbędzie się kolejny koncert, tym razem w akademickim kościele pw. św. Janów, w którym kompozytor pracował jako organista. Chóry Uniwersytetu Wileńskiego "Gaudeamus" i "Virgo" oraz Chór Politechniki Białostockiej i Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wykonają mszę żałobną "Requiem g-moll" Stanisława Moniuszki.


PAP/ho

Prezentacja katalogu o bibliotece Stanisława Augusta i pokaz map „Polonia et Lithuania et Ucraina” na Zamku Królewskim

27.05.2022 14:00
W siedzibie królów polskich odbyła się inauguracja katalogu wystawy „Splendor i wiedza. Biblioteka królewska Stanisława Augusta” oraz pokaz kolekcji map z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego.  

Zatopiony przed laty ORP "Gryf" wypłynął na wirtualne akweny gry "World of Warships: Legends"

27.05.2022 16:39
Polski stawiacz min z okresu międzywojennego zatonął w pierwszych dniach II wojny światowej, ale dzięki popularnej grze sieciowej z jego historią mogą się zapoznać gracze z całego świata

Instytut POLONIKA został wyróżniony za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022

28.05.2022 16:49
Instytut POLONIKA został podwójnie wyróżniony w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022. Kapituła Nagrody wyróżniła "Rosyjskie pomiary klasztorów skasowanych w roku 1832" oraz "Bronisław Piłsudski. Dzienniki 1882-1885".