Redakcja Polska

Rzym: rozpoczyna się Festiwal Kultury Polskiej "Corso Polonia"

31.05.2022 14:40
Wieczorem w Rzymie rozpocznie się 19. Festiwal Kultury Polskiej "Corso Polonia". Impreza zbiega się z 30-leciem istnienia organizatora festiwalu, którym jest Instytut Polski w Rzymie. "Corso Polonia" potrwa do 17 czerwca.
Instytut Polski w Rzymie
Instytut Polski w RzymieLalupa/Wikipedia Domena Publiczna

Dyrektor Instytutu Polskiego Łukasz Paprotny powiedział, że w tym roku wydarzenia festiwalowe będą miały szczególny charakter.

"Nad programem festiwalu kładzie się bowiem cieniem agresja Rosji na Ukrainę, co w naturalny sposób przekierowuje naszą uwagę na wschód. Tam chcemy skierować uwagę publiczności włoskiej" - powiedział Łukasz Paprotny. W programie znajdą się wspólne projekty polsko-ukraińskie i polsko-białoruskie.

Festiwal rozpocznie wystawa prac plastycznych Małgorzaty Dmitruk, a także multimedialny koncert Michała Jacaszka i białoruskiego wokalisty Jerzego Osiennika, inspirowany poetycką prozą Sokrata Janowicza, który tworzył w języku białoruskim i polskim.


IAR/ho

Prezydent Andrzej Duda dziękuje Polakom w Egipcie

29.05.2022 20:51
Prezydent Andrzej Duda podziękował mieszkającym w Egipcie Polakom za to, że dzięki nim Polska jest tam znana i szanowana.

"Przyjaciele, dziękujemy! Ukraińcy - Polakom". Marsz wdzięczności na ulicach Warszawy

30.05.2022 14:00
Kilkusetosobowy pochód pod hasłem "Przyjaciele, dziękujemy! Ukraińcy - Polakom" przeszedł w niedzielę sprzed Sejmu na Plac Zamkowy i zakończył się koncertem z udziałem ukraińskich artystów.

Ambasador Ukrainy w USA: Rosjanie celowo niszczą ukraińskie dziedzictwo kulturowe

31.05.2022 11:31
Z analizy zdjęć satelitarnych udostępnionych przez amerykański Departament Stanu wynika, że rosyjskie wojska celowo atakują ukraińskie uniwersytety i muzea, by niszczyć ukraińskie dziedzictwo kulturowe – powiedziała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa.