Redakcja Polska

Za nami Dzień Kultury Białoruskiej w Wilnie. Plac Ratuszowy zamienił się w „mały Mińsk”

15.07.2022 15:08
W Wilnie, gdzie przebywa obecnie dużo uchodźców politycznych z Białorusi, odbył się Dzień Kultury Białoruskiej. Do centrum Wilna przybyli Białorusini, by wspólnie spędzić ten dzień. Na chwilę Plac Ratuszowy zamienił się w „mały Mińsk”, gdyż wszyscy obecni byli Białorusinami. Dzień Kultury Białoruskiej odbył się w rocznicę urodzin ojca literatury białoruskiej – Janki Kupały.
Audio
  • W Wilnie, gdzie przebywa obecnie dużo uchodźców politycznych z Białorusi, odbył się Dzień Kultury Białoruskiej. Materiał Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
W Wilnie, gdzie przebywa obecnie dużo uchodźców politycznych z Białorusi, odbył się Dzień Kultury Białoruskiej
W Wilnie, gdzie przebywa obecnie dużo uchodźców politycznych z Białorusi, odbył się Dzień Kultury BiałoruskiejFoto: Wojciech Jankowski

Na Placu Ratuszowym została otwarta wystawa Białoruskiego projektanta i grafika Uładzimia Ceslera, który jest członkiem Rady Koordynacyjnej Swiatłany Cichanouskiej mającej na celu przygotowanie do pokojowego przejęcia władzy na Białorusi z rąk Łukaszenki. Twórca z powodu zagrożenia przez reżim musiał opuścić swój kraj. Plakaty z wystawy wileńskiej pokazują w krzywym zwierciadle Aleksandra Łukaszenkę i jego reżim. Wiele prac było poświęconych agresji rosyjskiej na Ukrainę. Wydarzenie uświetnił występ męskiego chóru białoruskiego, który wykonał pieśni tradycyjne i patriotyczne.

Na Plac Ratuszowy przybyli mieszkający na Litwie Białorusini. Dzień Kultury Białoruskiej był też okazją do spotkania uchodźców politycznych. Olga Siemaszko, dziennikarka z Mińska powiedziała, że czuje się na placu jak w rodzinnym mieście. Spotkała tu wiele osób z Mińska, o których nawet nie wiedziała, że wyjechali do Wilna.

Witalij Aliejnik, uchodźca z Białorusi uważa, że to wydarzenie ma również znaczenie spajające społeczność białoruską na emigracji: - To jest ważne, że ludzie mogą się spotkać, porozmawiać, tu nie tylko chodzi o wystawę. Dodał, że obecnie prace artysty, takiego jak Uładzimir Cesler muszą być powiązane z polityką, nie da się uciec od wiedzy o torturach na Białorusi, od tego jak wygląda życie w jego kraju.


Zdjęcie ilustracyjne.  Foto: Wojciech Jankowski Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wojciech Jankowski

Zarówno w plakatach Ceslera, jak i wśród Białorusinów,  widoczne były akcenty ukraińskie. Witalij Aliejnik przyznał, że teraz świat mniej uwagi poświęca Białorusi, ale jest to zrozumiałe, a wśród obecnym na Placu Ratuszowym są też członkowie białoruskiego batalionu Kalinowskiego, który walczy ramię w ramię z Ukraińcami przeciw rosyjskiemu agresorowi: -To jest wielki honor dla nas Białorusinów, że nasi ludzie jednocześnie bronią Ukrainy, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że jest to jednocześnie walka za Białoruś!

Na Placu Ratuszowym była obecna prezydent Swiatłana Cichanouska. Nie wzięła udziału w oficjalnych obchodach, a spotkała się z wieloma Białorusinami z emigracji na krótkie rozmowy.


Wojciech Jankowski/ho

 

Wystawa Dzieje Hymnu Polskiego oraz obchody Tygodnia Hymnu Polskiego

12.07.2022 10:00
Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Józefa Wybickiego, autora "Mazurka Dąbrowskiego". W 2022 roku przypada również 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym RP. Powyższe uroczystości będą obchodzone podczas Tygodnia Hymnu Polskiego, który rozpoczyna się 11 i potrwa do 17 lipca.

130 lat temu urodził się Bruno Schulz - pisarz, grafik i rysownik

13.07.2022 14:38
12 lipca 1892 r. urodził się w Drohobyczu (obecnie Ukraina) w rodzinie żydowskich sklepikarzy Bruno Schulz, jeden z najciekawszych polskich prozaików XX wieku, rysownik i grafik, autor m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą".

Wkrótce rusza Festiwal Muzyczny „Sąsiedzi 2022" w Pradze

15.07.2022 11:54
W ramach Festiwalu Muzycznego „Sąsiedzi 2022", którego organizatorem jest wrocławski Ośrodek Działań Artystycznych "Firlej", 20. lipca w Punctum - Krásovka w Pradze wystąpi wrocławski zespół Młyn i nowopowstały polsko-czeski projekt pod wodzą znanego czeskiego multiinstrumentalisty Petra Vrby, zespołu Młyn, oraz Martina Náběleka związanego z kolektywem Punktum.