Redakcja Polska

Stulecie Związku Polaków w Niemczech. Obchody w Berlinie

27.08.2022 13:56
W Berlinie trwają uroczystości związane ze stuleciem Związku Polaków w Niemczech. W obchodach bierze udział m.in. poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który odczyta list od prezesa Jarosława Kaczyńskiego do ZPwN. "To nasz wyraz szacunku dla tej organizacji, ale też wsparcia dla jej działalności i stojących przed nią wyzwań" - powiedział poseł Mularczyk.
Naszych rodaków możemy spotkać na całym świecie
Naszych rodaków możemy spotkać na całym świecieRoberto Galan/shutterstock

"Jestem dzisiaj w Berlinie na zaproszenie przewodniczącego Związku Polaków w Niemczech, biorę udział w uroczystościach związanych ze stuleciem Związku. Odczytam w ich trakcie list od pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, skierowany do szefa Związku Polaków w Niemczech pana Józefa Malinowskiego, ale też do wszystkich członków organizacji" - oznajmił w sobotę w Berlinie Mularczyk w rozmowie z PAP.

ZPwN od lat walczy o odszkodowanie za zagrabiony w 1940 roku przez Niemców majątek Związku. Poseł PiS Mularczyk, który przygotowuje raport ws. reparacji za straty Polski poniesione w czasie II wojny światowej, podkreślił w tym kontekście, że "sprawa odszkodowań, zwrotu zagrabionego przez Niemców majątku wkrótce uzyska nową dynamikę".

"Zostanie zaprezentowany raport o stratach wojennych Rzeczpospolitej. Trzeba powiedzieć jasno, że Niemcy po drugiej wojnie światowej nie rozliczyły się z narodem polskim, państwem polskim, także z mniejszością polską. Wracamy do tej sprawy, będziemy ją podnosić zarówno w Berlinie, jak i na forach międzynarodowych. Ta kwestia musi być uregulowana między naszymi krajami, jeśli chcemy mówić o partnerskich relacjach" - podkreślił polityk.

Arkadiusz Mularczyk zwrócił uwagę, że "Niemcy od lat stosują grę na przemilczenie, przedawnienie i zapomnienie". "Trzeba dziś jasno powiedzieć, że domagamy się prawdy, rozliczenia i zadośćuczynienia" - zadeklarował.

Poseł potwierdził, że raport dotyczący polskich strat wojennych zostanie zaprezentowany 1 września. "Tak, ten raport będzie przedstawiony 1 września. Jest to raport, nad którym pracowaliśmy dosyć długo. Trzeba podkreślić, że nikomu od czasu zakończenia II wojny światowej nie udało się takiego raportu przygotować. Jest to wydarzenie o charakterze historycznym w relacjach polskich, wewnętrznych, ale także w relacjach polsko-niemieckich. Mam nadzieję, że w przyszłości Niemcy się opamiętają i dojdzie do poważnych rozmów, a ta kwestia zostanie raz na zawsze uregulowana" - powiedział Arkadiusz Mularczyk.

27 sierpnia 1922 r. w Berlinie odbył się zjazd przedstawicieli głównych organizacji skupiających polską społeczność w Niemczech. Tego dnia uchwalono statut organizacji znanej do dziś jako Związek Polaków w Niemczech. Z inicjatywy ZPwN założono w 1933 r. w Berlinie Centralny Bank Spółdzielczości Polskiej, tzw. Bank Słowiański, w którym zarządzali Franciszek Lemańczyk i Juliusz Malewski. Polacy organizowali także kooperatywy rolno-handlowe, spółdzielnie, szkoły, stowarzyszenia kulturalne, zespoły artystyczne, np. chóry oraz kluby sportowe. Członkowie ZPwN próbowali ochronić polskie dziedzictwo kulturowe w Niemczech.

Znakiem graficznym ZPwN stało się Rodło, symbolizujące bieg Wisły. Ideową podstawą działalności Związku jest "Pięć prawd Polaków" sformułowanych na pierwszym Kongresie Polaków w Niemczech w Berlinie w 1938 roku. Oto one: 1. Jesteśmy Polakami 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci 3. Polak Polakowi bratem! 4. Co dzień Polak narodowi służy 5. Polska jest matką naszą, nie wolno mówić o matce źle!

Do sukcesów ostatnich lat działalności ZPwN można zaliczyć oddanie stronie polskiej jednego z wielu skonfiskowanych w czasie wojny budynków - "Domu Polskiego" w Bochum. Rząd niemiecki zagwarantował na remont budynku dwa miliony euro. Prace się rozpoczęły, remont trwa.

W sobotę w Berlinie trwają uroczystości związane z obchodami rocznicy, które obejmują: złożenie wieńców i kwiatów na grobach Polaków, ofiar II wojny światowej na ziemi niemieckiej na cmentarzu Gedenkstaette Ploetzensee-Charlottenburg, mszę święta w bazylice św. Jana w Berlinie, a także turniej dziecięcej piłki nożnej z udziałem drużyn z Polski, Niemiec, Słowacji, Węgier, Irlandii i Ukrainy.

Także w sobotę w siedzibie Ambasady RP w Berlinie Związek organizuje swój Jubileusz. Poseł Mularczyk odczyta list od prezesa PiS Kaczyńskiego do Polaków spod znaku Rodła. Jak poinformowała polska placówka dyplomatyczna, w wydarzeniu wezmą udział m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego RP Julia Przyłębska, sekretarz stanu w KPRP Andrzej Dera oraz sekretarz stanu w MSZ RP Szymon Szynkowski vel Sęk.


PAP/ho


Wkrótce Światowy Kongres "Kraj - Emigracja" w Warszawie

24.08.2022 14:54
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaprasza Polonię i Polaków zamieszkałych poza granicami ojczyzny, na Światowy Kongres "Kraj - Emigracja". Spotkanie odbędzie się w dniach 3-6 września w Warszawie.

20 lat temu zmarła Karolina Lanckorońska – świadek XX wieku

26.08.2022 13:22
20 lat temu, 25 sierpnia 2002 r., zmarła Karolina Lanckorońska, ostatnia przedstawicielka swojego rodu, wybitna znawczyni sztuki, więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych, działaczka polskiej emigracji. W 1994 r. podarowała Polsce bezcenną kolekcję dzieł sztuki.

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: Ukraina może liczyć na Polskę

27.08.2022 09:15
Prezydent Andrzej Duda zapewnił podczas wizyty w Kijowie, że Ukraina i jej władze mogą liczyć na Polskę i Polaków. W ukraińskiej stolicy Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.