Redakcja Polska

Wkrótce Światowy Kongres "Kraj - Emigracja" w Warszawie

24.08.2022 14:54
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaprasza Polonię i Polaków zamieszkałych poza granicami ojczyzny, na Światowy Kongres "Kraj - Emigracja". Spotkanie odbędzie się w dniach 3-6 września w Warszawie.
Audio
  • O zbliżającym się Światowym Kongresie "Kraj - Emigracja", z Zenką Bańkowską, dyrektor zarządzającą ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe/dziennik.com

Kongres będzie kontynuacją konferencji jaka odbyła się w Rzymie w 1990 roku pod patronatem Ojca Świętego Jana Pawła II, pierwszego spotkania Rodaków po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

- Obecnie stojąc przed nowymi wyzwaniami zobowiązani jesteśmy do wspólnego namysłu nad przyszłością naszego kraju, roli w jego rozwoju Polaków mieszkających za granicą i form współdziałania na rzecz dobra naszego kraju - apelują organizatorzy kongresu.

O zbliżającym się Światowym Kongresie "Kraj - Emigracja", z Zenką Bańkowską, dyrektor zarządzającą ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", rozmawia Maria Wieczorkiewicz.


Polscy harcerze w Szkocji ruszyli na pomoc Ukrainie

19.08.2022 20:00
To opowieść o tym, jak jeden mały apel przerodził się w wielką ogólnonarodową, a nawet międzynarodową zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez wojnę Ukraińców.

Polonia wciąż zabiega, by władze zmieniły projekt renowacji otoczenia Pomnika Katyńskiego w Jersey City

21.08.2022 09:30
Największy portal informacyjny w amerykańskim stanie New Jersey, nj.com, nawiązuje w artykule do rozpoczętej przebudowy placu w Jersey City, na którym stoi Pomnik Katyński. Jak podkreśla, Polonia nie rezygnuje z wysiłków, by doprowadzić do zmiany projektu, który w obecnym kształcie doprowadzi jej zdaniem do zasłonięcia monumentu.

W Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwa młodzieży polonijnej

22.08.2022 11:16
W Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży polonijnej, któremu przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Obchody 102 rocznicy bitwy pod Zadwórzem - Polskimi Termopilami

23.08.2022 09:18
Na miejscu bitwy nazywanej Polskim Termopilami lwowscy Polacy uczcili pamięć żołnierzy, którzy 102 lata temu stanęli naprzeciw armii Siemiona Budionnego. Ze względu na działania wojenne, tegoroczne obchody zostały ograniczone.