Redakcja Polska

"Nie mam złudzeń". Andrzej Poczobut przekazał, że oczekuje zesłania do łagru

29.08.2022 13:02
Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut napisał w liście z więzienia, że oczekuje na wyrok sądu i zesłanie do łagru. List opublikowało w poniedziałek na Telegramie, zdelegalizowane przez reżim w Mińsku, białoruskie centrum praw człowieka Wiasna.
Dziennikarz Andrzej Poczobut napisał w liście z więzienia, że oczekuje zesłania do łagru
Dziennikarz Andrzej Poczobut napisał w liście z więzienia, że oczekuje zesłania do łagruAnatol Chomicz/Forum

W połowie sierpnia niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) poinformowało, że sprawa karna Poczobuta zostanie wkrótce przekazana do sądu.

Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 r. W tym samym czasie władze białoruskie zatrzymały innych działaczy mniejszości polskiej, w tym szefową ZPB Andżelikę Borys. Została ona wypuszczona z więzienia w marcu br. Trzy działaczki z regionalnych oddziałów ZPB również wyszły z aresztu; zmuszono je do wyjazdu z Białorusi.

"Dziękuję za pamięć i nieobojętność wobec mojego losu. Oczywiście, bardzo miło jest wiedzieć, że nie zostało się zapomnianym, mimo że niewola trwa 17 miesięcy. U mnie wszystko jest stabilnie. Więzienie, cela, kraty - wszystko to już znajome i swojskie :)" - napisał Andrzej Poczobut. 

Jak przekazał, "podobno wkrótce nastąpią zmiany" i zostanie postawiony przed sądem.


"Nie mam złudzeń co do wyniku (procesu), spokojnie przyjmę wyrok i ze spokojnym sumieniem pójdę do łagru. Cóż, taki mój los. Od zawsze wiedziałem, że jeśli takie czasy przyjdą na Białoruś, trafię do więzienia. Jak pokazuje moja dzisiejsza rzeczywistość, nie myliłem się" - przekazał w liście uwięziony dziennikarz.

Dodał, że obecnie w więzieniu przebywa "wielu interesujących ludzi, więc jest też z kim porozmawiać".

Białoruskie środowiska obrońców praw człowieka, władze Polski i społeczność międzynarodowa uznały sprawy karne wobec przedstawicieli polskiej mniejszości za "motywowane politycznie" i pokazowe represje, które wpisują się w falę ataków na społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i wolność słowa.


PAP/ho

Wkrótce Światowy Kongres "Kraj - Emigracja" w Warszawie

24.08.2022 14:54
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaprasza Polonię i Polaków zamieszkałych poza granicami ojczyzny, na Światowy Kongres "Kraj - Emigracja". Spotkanie odbędzie się w dniach 3-6 września w Warszawie.

Cmentarz żołnierzy AK w Surkontach na Białorusi dewastowany przez służby mińskiego reżimu

25.08.2022 12:15
Cmentarz żołnierzy AK w Surkontach jest dewastowany przez służby mińskiego reżimu - poinformował w czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Jak podkreślił, "reżim zapłaci za te akty barbarzyństwa".

Węgry: piknik polonijny nad Balatonem. "Przywołujemy historię Polski"

28.08.2022 13:00
W miejscu ważnym dla polsko - węgierskiej historii w Balatonboglar nad Balatonem,  Ogólnokrajowy Samorząd Polski zorganizował piknik polonijny. Wzięli w nim udział Polacy z całych Węgier.