Redakcja Polska

Caritas Polska realizuje kolejną edycję akcji „Paczka dla Wenezueli”

16.05.2023 11:56
Przez miniony rok organizacja wsparła blisko 11 tysięcy Wenezuelczyków paczkami z żywnością i bonami zakupowymi. W 2023 roku Caritas Polska chce pomoc rozszerzyć.
Audio
  • Akcja Caritas Polska "Paczka dla Wenezueli" - rozmowa z Anną Lasocką [posłuchaj]
Paczka dla Wenezueli - dystrybucja w Norte de Santander
Paczka dla Wenezueli - dystrybucja w Norte de SantanderFoto: Caritas Polska

Wenezuela od lat pogrążona jest w kryzysie gospodarczym, który zmusił miliony ludzi do ucieczki z kraju. Prawie 2,5 mln uchodźców schroniło się w Kolumbii, jednak cierpią oni z powodu głodu, chorób, braku dostępu do pracy. Caritas Polska już od 2020 roku realizuje program Paczka dla Wenezueli, przekazując pomoc żywnościową, artykuły higieniczne, rozpoczęto też dystrybucję voucherów.

Jak tłumaczy Anna Lasocka, koordynator ds. projektów pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska, Wenezuela doświadcza od 2014 r. jednego z najcięższych kryzysów gospodarczych na świecie. PKB kraju skurczył się o 75%, a ponad 90% ludności żyje w ubóstwie. Wenezuelczycy decydują się na opuszczenie ojczyzny ze względu na hiperinflację, brak dostępu do żywności i opieki medycznej, przerwy w dostawach wody i prądu. Spośród ponad 7 mln osób, które opuściły Wenezuelę, blisko 2,5 mln przedostało się do Kolumbii, która jest jednak zbyt uboga, by poradzić sobie z napływem tak wielu uchodźców, i grozi jej kryzys humanitarny.

W reakcji na sytuację uchodźców z Wenezueli w 2020 r. Caritas Polska uruchomiła wraz z lokalnymi partnerami – Jeronimo Martins Colombia i Caritas Kolumbia – program pomocy humanitarnej „Paczka dla Wenezueli”. Został on skierowany do najuboższych Wenezuelczyków mieszkających w kolumbijskich regionach Norte de Santander, Bogoty i Soachy.

– Nasza pomoc jest skierowana przede wszystkim do osób starszych, chorych, rodzin wielodzietnych, a także samotnych matek. Planujemy dystrybucję ponad 3 tys. paczek z żywnością oraz 3 tys. voucherów żywnościowych. W sumie przekażemy pomoc o wartości 200 tys. euro – mówi Anna Lasocka w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

Caritas Polska przekazała już 38 tysięcy paczek w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”

10.06.2022 10:36
Na Ukrainę dotarło też 20 tys. ton pomocy humanitarnej, przekazanej przez organizację. W kraju Caritas Polska uruchamia Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, na wzór tego, które działa przy Caritas Polska w Warszawie.

Caritas Polska organizuje kolonie integracyjne dla dzieci z Polski i z Ukrainy

29.07.2022 12:37
Podczas Wakacyjnej Akcji Caritas blisko 15 tysięcy dzieci, w tym dwa tysiące najmłodszych z Ukrainy, skorzysta z wypoczynku podczas wyjazdów, półkolonii i wycieczek na terenie całego kraju.

Caritas Polska pomaga szkołom w Syrii w zakupie wyposażenia i sprzętu

26.10.2022 14:00
W tym roku Caritas Polska chce zebrać dla syryjskich szkół 300 tysięcy złotych. Zbiórki na ten cel są organizowane między innymi podczas szkolnych imprez.  

Caritas Polska apeluje o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

17.03.2023 12:26
Po kataklizmie, który 6 lutego uderzył w Turcję i Syrię, Caritas Polska zebrała podczas specjalnych zbiórek dla poszkodowanych 11 milionów zł.