Redakcja Polska

„Obroty sfer niebieskich“ tematem przewodnim austriackiego festiwalu EUNIC Musikfest 2023

23.05.2023 10:08
Spod teleskopu do partytury: w Roku Kopernika artyści i artystki z licznych krajów biorą na warsztat astronomię, dedykując koncerty i spektakle tańca współczesnego przełomowemu dziełu polskiego astronoma w ramach festiwalu EUNIC Musikfest w Wiedniu.
EUNIC Musikfest 2023
EUNIC Musikfest 2023Foto: Instytut Polski w Wiedniu

Pomysłodawcą tegorocznego tematu przewodniego jest Instytut Polski w Wiedniu, w którego przestrzeniach odbędzie się większość festiwalowych wydarzeń. Jak podkreśla dyrektor Instytutu Monika Szmigiel-Turlej „astronomia już od czasów antyku inspirowała licznych artystów i kompozytorów”.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie znanych arcydzieł jak np. Requiem KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta w aranżacji na kwartet smyczkowy. Autorem tego niecodziennego opracowania jest współczesny Mozartowi muzyk i astronom Peter Lichtenthal. We wnętrzach gotyckiego kościoła Maria am Gestade wiekopomne dzieło austriackiego geniusza zabrzmi w wykonaniu Pandolfis Consort na historycznych instrumentach.

Istotną rolą odegrają również nowe ale też mniej znane dzieła. Koncert otwierający festiwal ukaże kreatywną twórczość młodego kompozytora Alexandra Marii Wagnera i autorki tekstów Helen Brecht. Niemiecki duet rzuci nowe spojrzenie na gatunek chanson i kabaretową twórczość szalonych lat dwudziestych ukaże w nowym, eksperymentalnym świetle.

Rzadko wykonywane dzieł „Horoskop” na dwa fortepiany chorwackiego kompozytora Borisa Papandopulo zostanie wykonane i poprzedzone multimedialną projekcją przez chorwacki duet Ivančić /Cikojević.

Interpretując „Obroty sfer niebieskich“ nie można zapomnieć o ruchu. Choreografie tańca współczesnego autorstwa artystek z Polski, Słowacji, Czech i Słowenii nawiązywać będą do dzieła Kopernika, ale również znaczenia człowieka we wszechświecie.

Celem festiwalu EUNIC Musikfest jest zacieśnianie więzi i wymiana kulturowa pomiędzy państwami członkowskimi EUNIC (European National Institutes of Culture). „Nic nie łączy nas wszystkich lepiej niż niebo i gwiazdy, które rozpościera się ponad granicami terytorialnymi” – dodaje Maciej Łyczek, menedżer projektów w Instytucie Polskim w Wiedniu i kurator tegorocznej edycji festiwalu.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie Instytutu Polskiego w Wiedniu:

https://instytutpolski.pl/wien/2023/04/25/eunic-musikfest-2023/


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

W Brukseli otwarto wystawę "Jan Paweł II - papież dialogu". "Jako pierwszy mówił o płucach Europy"

21.05.2023 17:05
"Jan Paweł II - papież dialogu" - to tytuł wystawy otwartej dziś w Brukseli, w polskim kościele Świętej Elżbiety z okazji 103. rocznicy urodzin papieża.

We Fromborku uroczyście obchodzono 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika

22.05.2023 13:25
To jedno z ważniejszych wydarzeń w Roku Jubileuszowym, w którym obchodzimy 550. rocznicę urodzin genialnego naukowca i 480. rocznicę jego śmierci. Polski astronom jest jednym z patronów roku 2023.