Redakcja Polska

We Fromborku uroczyście obchodzono 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika

22.05.2023 13:25
To jedno z ważniejszych wydarzeń w Roku Jubileuszowym, w którym obchodzimy 550. rocznicę urodzin genialnego naukowca i 480. rocznicę jego śmierci. Polski astronom jest jednym z patronów roku 2023.  
Audio
  • We Fromborku uroczyście obchodzono 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Jan Matejko Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem
Jan Matejko "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem"Foto: Wikipedia/Domena publiczna

To we Fromborku Kopernik - astronom, lekarz, matematyk, twórca przełomowego dla nauki traktatu „O obrotach sfer niebieskich” - sprawował posługę jako kanonik warmiński, oddawał się obliczeniom matematycznym i badał kosmos. Tu zmarł, a jego grób znajduje się pod posadzką fromborskiej katedry. W niedzielę po mszy świętej na grobie Mikołaja Kopernika przedstawiciele władz państwowych – w tym prezydenta i premiera - złożyli kwiaty. List do uczestników uroczystości skierowała też marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W 480. rocznicę śmierci wybitnego astronoma na wzgórzu Katedralnym we Fromborku odbyła się prapremiera musicalu "Kopernik". Libretto odwołuje się do istotnych wydarzeń z życia uczonego - od studiów w Krakowie, przez posługę kanoniczną na Warmii, po powstanie dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Autorką libretta jest Ałbena Grabowska, teksty piosenek przygotował Daniel Wyszogrodzki, a autorem muzyki jest kompozytor i aranżer, olsztynianin Tomasz Szymuś. W spektaklu wystąpili muzycy Opery Krakowskiej, których poprowadził maestro Piotr Sułkowski, były dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, a obecnie szef Opery w Krakowie.

Z okazji Roku Kopernika na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano wystawę „Kopernik i jego świat". Jak tłumaczy dyrektor zamku Wojciech Fałkowski,  eksponaty wypożyczono z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych. Wśród nich znalazło się ikoniczne dzieło Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Na wystawie można zobaczyć także przełomowe dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich", zabytkowe przyrządy naukowe z epoki, w tym astrolabium z XV wieku i instrumenty pomiarowe należące do Michała Anioła oraz cenne starodruki z odręcznymi adnotacjami astronoma.

W lutym w Toruniu z okazji 550. rocznicy urodzin uczonego odbył się Światowy Kongres Kopernikański. Wzięło w nim udział 700 badaczy i ekspertów, w tym pięciu laureatów Nagrody Nobla. Z kolei w najbliższą środę - 24 maja - odbędzie się krakowska odsłona kongresu. Kolejne planowane są na czerwiec w Olsztynie i na wrzesień -  ponownie w Toruniu. Organizatorzy Światowego Kongresu Kopernikańskiego to Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, a także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

IAR/ep

Obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" w londyńskiej galerii sztuki

15.06.2021 13:48
W The National Gallery w Londynie można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki  

NBP i Poczta Polska dołączają do obchodów Roku Kopernika

11.02.2023 14:00
Narodowy Bank Polski z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika wprowadził do obiegu monety i banknoty kolekcjonerskie z podobizną astronoma, natomiast Poczta Polska wydała z tej okazji pamiątkowy znaczek.

Światowy Kongres Kopernikański w Toruniu w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

20.02.2023 13:18
W uroczyste obchody rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma wpisuje się Światowy Kongres Kopernikański w Toruniu i rozpoczęcie działalności Akademii Kopernikańskiej.    

Wystawa "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie

02.05.2023 10:05
To blisko 170 eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych. Ekspozycję przygotowano z okazji jubileuszu 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.