Redakcja Polska

Polska literatura, muzyka i kuchnia w Centrum Ukraińskim w Wilnie

27.05.2023 18:21
Ukraińcy mieszkający na Litwie mogli poznać polską literaturę, muzykę oraz kuchnię. W Centrum Ukraińskim w Wilnie zorganizowano dziś Dzień Polski.
Audio
  • Polska literatura, muzyka i kuchnia w Centrum Ukraińskim w Wilnie [posłuchaj]
Graf. organizatorzy
Graf. organizatorzy Graf. organizatorzy

Goście mieli okazję spróbować m.in. polskiego bigosu i szarlotki. "Tego typu centra organizowaliśmy również w Polsce. Wspierają one tych, którzy są na przymusowym uchodźstwie, aby nie tracili czasu. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, aby miały w miarę normalne dzieciństwo" - powiedział Polskiemu Radiu ambasador Polski na Litwie Konstanty Radziwiłł.

Dyplomata, który w Centrum Ukraińskim w Wilnie spotkał się z ambasadorem Ukrainy na Litwie Petro Besztą, zaznaczył, że ojcowie i bracia Ukraińców, którzy przebywają w Wilnie walczą i giną o swój kraj, stąd ten rodzaj normalności jest niezwykle ważny. 

Swietłana, która przyjechała na Litwę z Czernihowa, w rozmowie z reporterem Polskiego Radia mówiła, że przyszła dziś do Centrum Ukraińskiego w Wilnie, bo bardzo lubi polską kulturę. "W Polsce jest sporo podobieństw do ukraińskich tradycji. Byliśmy w Krakowie i Warszawie. Nam bardzo podoba się wasza kultura i architektura" - podkreślała.

Podczas Dnia Polskiego zorganizowano warsztaty, podczas których dzieci miały okazję nauczyć się tkać i pleść sznureczki na kółeczku tkackim. W holu Centrum Ukraińskiego przygotowano wystawę poświęconą polskiemu malarzowi Jerzemu Nowosielskiemu, gdyż obecny rok został ogłoszony przez polski Sejm Rokiem Nowosielskiego.

Na koniec można było posłuchać polskich artystów z Wileńszczyzny.

Dzień Polski w Centrum Ukraińskim w Wilnie zorganizowała Ambasada RP i Instytut Polski w Wilnie.

IAR/ks

Litwa: podczas szczytu NATO dodatkowe ograniczenia w przestrzeni powietrznej Wilna

20.05.2023 12:22
Litewskie władze podały, że w lipcu będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia w przestrzeni powietrznej w Wilnie i okolicach. Ma to związek ze szczytem NATO, który w litewskiej stolicy odbędzie się 11-12 lipca.

W warszawskiej Galerii Kordegarda otwarto wystawę "Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia"

26.05.2023 11:18
Do 25 czerwca można tam zobaczyć obrazy wybitnego malarza, rysownika, scenografa, filozofa a przede wszystkim jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy.

Ambasador Litwy przy UE za szybkim przyjęciem sankcji wobec Białorusi i przeciwny łagodzeniu wcześniejszych

27.05.2023 16:00
Arnoldas Pranckeviucius w wywiadzie dla Polskiego Radia odniósł się do zabiegów grupy krajów na czele z Portugalią, które chcą wyłączeń dla białoruskiej soli potasowej i tym samym kilku producentów nawozów sztucznych.