Redakcja Polska

W warszawskiej Galerii Kordegarda otwarto wystawę "Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia"

26.05.2023 11:18
Do 25 czerwca można tam zobaczyć obrazy wybitnego malarza, rysownika, scenografa, filozofa a przede wszystkim jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy.
Audio
  • W warszawskiej Galerii Kordegarda otwarto wystawę "Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia" - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Jerzy Nowosielski
Jerzy NowosielskiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Wystawa, zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą urodzin artysty, prezentuje 18 prac pozyskanych z kolekcji instytucjonalnych i zbiorów prywatnych.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury profesor Rafał Wiśniewski powiedział, że wystawa w stulecie urodzin Jerzego Nowosielskiego podkreśla, jak można w sposób nowoczesny opowiadać o tradycji. "Czasami odnosi się wrażenie, że kształty poszczególnych obiektów są rzucone od niechcenia, a kiedy dochodzimy do szczegółów - Nowosielski pokazuje klasę mistrza. To 18 znakomitych prac" - powiedział profesor Rafał Wiśniewski.

Przewodniczący Rady do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w ramach Konferencji Episkopatu Polski biskup Michał Janocha podkreślił podczas wernisażu, że twórczość artysty głęboko podkreśla jego geniusz.
"To, co jest najbardziej pociągające, jest to, co wyraża się w tych kompozycjach, kolorach, barwach. Ta wystawa jest reprezentatywna, bo tu mamy i pejzaże, jest natura i kultura w tych pejzażach, są akty, są martwe natury - jakaś synteza życia i sztuki. To wcześniej chyba tylko u van Gogha się wyraziło. Te obrazy są pisane życiem, wiarą, cierpieniem, bystrą obserwacją i zakorzenieniem w tradycji - a to wszystko stopione przez jakiś geniusz twórczy" - wyjaśniał biskup Michał Janocha.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas otwarcia ekspozycji podkreślił wyjątkową kolorystykę malarstwa i głębię przekazu artysty. "Dla mnie jest kolorystą, uwielbiam jego kolory, ale w Nowosielskim jest bardzo wiele różnych treści - przede wszystkim głęboka filozofia, teologia" - podkreślił. Minister zaznaczył, że na wystawie znajdują się prace niepokazywane od lat, a dzięki współpracy z różnymi instytucjami, także z prywatnymi kolekcjonerami, udało się zebrać wyjątkowe prace.

Prace prezentowane w Kordegardzie pozyskane zostały z Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Ziemi Chełmskiej imienia Ambroziewicza w Chełmie, Galerii Studio, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, kolekcji Krzysztofa Musiała oraz Wojciecha Fibaka.

IAR/ep


Wernisaż wystawy dzieł Józefa Czapskiego w warszawskiej Kordegardzie

29.04.2022 12:48
Znakomite obrazy i rysunki można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, na nowej wystawie "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych”.

"Czytanie ma tylko dobre strony". Nowa kampania społeczna Narodowego Centrum Kultury

28.04.2023 13:46
Zachęca ona do czytania w niestandardowy sposób, a jej bohaterami są mole książkowe. Ich perypetie będzie można śledzić w miniserialu, skierowanym do odbiorców w każdym wieku.

Festiwal Wschód Kultury odbędzie się latem tradycyjnie w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku

19.05.2023 17:00
Festiwal będzie kulturalną demonstracją solidarności z Ukrainą i wojennymi uchodźcami, wystąpią w nim znakomici artyści m.in. z Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, ale też Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Niemiec, Norwegii czy Kanady.