Redakcja Polska

Japonia: Grand Prix dla polskiego filmu o dzieciach syberyjskich

26.06.2023 15:58
Polski film animowany „Most” w reżyserii Izumi Yoshidy został nagrodzony nagrodą Grand Prix im. George'a Lucasa na 25. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tokio. Film przedstawia prawdziwą historię osieroconych dzieci polskich zesłańców syberyjskich, które w latach dwudziestych XX w. znalazły schronienie i pomoc w Japonii.
Co będzie można obejrzeć podczas tegorocznych festiwali filmowych?
Co będzie można obejrzeć podczas tegorocznych festiwali filmowych?Shutterstock.com

"Jestem bardzo zaskoczona, ponieważ nigdy nie myślałam, że otrzymam tak wspaniałą nagrodę" - powiedziała ze łzami w oczach Yoshida po ogłoszeniu laureatów Short Shorts Film Festival and Asia.

Film inspirowany jest wydarzeniami z 1920 roku, które zbliżyły do siebie dwa narody: Polskę i Japonię. Oparty jest na historii tak zwanych Syberyjskich Dzieci, które zostały uratowane przez Japońskie Stowarzyszenie Czerwonego Krzyża po rewolucji w Rosji z 1917 r.

Historia opowiedziana jest z perspektywy 10-letniego Janka, polskiego chłopca urodzonego w latach 1910 zmagającego się z ciężką traumą, który bez przekonania staje na czele grupy osieroconych dzieci na skraju śmierci głodowej.

Dzieci zostają ostatecznie przywiezione do Japonii, gdzie wracają do zdrowia i uczą się, co to znaczy być dzieckiem i znów dobrze się bawić. Janek w końcu spotyka młodą Japonkę i nawiązuje z nią więź.

Izumi Yoshida jest doktorantką w Szkole Filmowej w Łodzi i wykładowcą ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jej debiut "Kinki", który był nominowany na wielu festiwalach, wygrał liczne nagrody w tym na Split Film Festiwal w Chorwacji oraz na na festiwalu Animator w Polsce.

Short Shorts Film Festival & Asia to największy w Azji festiwal filmów animowanych. Odbywa się co roku od czasu jego założenia przez japońskiego aktora Tetsuya Bessho w 1999 r.

Festiwal ma akredytację amerykańskiej Akademii Filmowej i jest uprawniony do nominowania pięciu filmów, w tym animacji, do Oscarów w kolejnym roku.

Na tegorocznym festiwalu w dniach 6-26 czerwca zaprezentowano 270 filmów krótkometrażowych spośród 5 215 nadesłanych zgłoszeń ze 120 różnych krajów i regionów.

Na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tokio zaprezentowany został również film „Wróbel” w reżyserii Marcina Janosa Krawczyka.


PAP/IAR/ho

Zobacz więcej na temat: Japonia Syberia film polski

"Wisława Szymborska - Radość pisania". Wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej w Genui

19.06.2023 14:50
"Wisława Szymborska - Radość pisania" - to tytuł wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Genui, którą można oglądać do 3 września. W Villa Croce w stolicy Ligurii zaprezentowano między innymi 85 kolaży, wykonanych przez laureatkę literackiej Nagrody Nobla.

"Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury". Spotkanie z Martyną Górniak - Pełech

21.06.2023 12:06
To druga część opowieści o dzieciach, które wychowują się w wielu językach i wielu kulturach. Historia, która wydarzyła się naprawdę. Wychowane na maleńkiej maltańskiej wyspie – wśród palm, statków i plaż – pakują się i przylatują do Warszawy, gdzie zaczynają nowe życie.

Łódź: rozpoczyna się 13. Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje

26.06.2023 14:20
Kolorową paradą na ul. Piotrkowskiej rozpocznie się w poniedziałek w Łodzi 13 Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje. Przez cały tydzień na łódzkich scenach, ulicach i podwórkach rozbrzmiewać będą tradycyjne rytmy z 13 krajów świata.