Redakcja Polska

"Chcemy coś wspólnie zrobić dla naszej ojczyzny". I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

08.07.2023 10:42
Sześciuset przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą z 41 krajów świata bierze udział w I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. W uroczystości otwarcia uczestniczyli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Patronem medialnym kongresu jest Polskie Radio oraz Polskie Radio dla Zagranicy.
Audio
  • Z prof. Jackiem Gołębiowskim, dyrektorem Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii Kolbego rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Prof. Jacek Gołębiowski,  dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii Kolbego
Prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii KolbegoFoto: Maria Wieczorkiewicz

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że o edukację Polonii i Polaków za granicą ma się troszczyć Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii Kolbego. "Powstał Instytut, powstają przedszkola. Zaczęliśmy od Berlina, od kilku innych miast w Niemczech - Bremy, Lipska. Pięć przedszkoli powstało we wrześniu ubiegłego roku. Dziś na świecie państwowych polskich przedszkoli, w których polskie dzieci od trzeciego roku życia mogą w soboty i niedziele uczyć się polskiego, jest 96" - powiedział minister.

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak mówił, że spotkanie jest okazją do wypracowania szerszej wizji współpracy z Polonią. "Nasz pomysł na współpracę z rodakami za granicą to pomysł współpracy partnerskiej. Polacy za granicą nie są petentem państwa polskiego, nie są kłopotem dla państwa polskiego, tylko ważnym partnerem. Chcemy coś wspólnie zrobić dla naszej ojczyzny" - dodał.

Kongres objęła patronatem małżonka prezydenta Polski Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama w wideo wysłanym do uczestników spotkania powiedziała, że polskie ośrodki edukacyjne za granicą realizują ważną misję. "Integrują i aktywizują społeczności polskie. Popularyzują naszą kulturę., ale przede wszystkim kształcą dzieci i młodzież w duchu szacunku i przywiązania do polskości" - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Podczas uroczystości Jan Dziedziczak wręczył przedstawicielom Polonii Odznaki Honorowe za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. Przemysław Czarnek, wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski oraz dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii Kolbego Jacek Gołębiowski wręczyli Medale Zasłużony dla Nauki Polskiej "Sapientia et Veritas" oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Kongres potrwa do niedzieli.

Z prof. Jackiem Gołębiowskim, dyrektorem Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii Kolbego rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.


Trwa I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

06.07.2023 16:06
W wydarzeniu biorą udział nauczyciele, naukowcy oraz działacze środowisk polonijnych i przedstawiciele Polonii. Głównym organizatorem kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Kolbego. 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polakami na Litwie

07.07.2023 08:26
Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że stosunki między Polską a Litwą są dziś bardzo dobre. Prezydent spotkał się w Jaszunach niedaleko Wilna z przedstawicielami mieszkających na Litwie Polaków.

Szef Związku Polaków w Niemczech: "spotkanie w sprawie nauki języka bez przełomu"

08.07.2023 09:00
W spotkaniu z polsko-niemiecką grupą parlamentarną w Bundestagu uczestniczyła także organizacja Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech.