Redakcja Polska

Węgry: Polonia zaangażowała się w akcję charytatywną. Zebrano wiele ubrań i zabawek dla dzieci w potrzebie

10.12.2023 16:57
Polonia na Węgrzech we współpracy z ambasadą RP i Instytutem Polskim w Budapeszcie zaangażowała się w akcję charytatywną dla najbardziej potrzebujących, w szczególności dzieci. W stolicy Węgier miały miejsce polonijne spotkania świąteczne, w ramach których promowano też polskie produkty i kulturę.
W piątek wieczorem spotkanie z Polonią mieszkającą na Węgrzech zorganizowała z kolei ambasada RP w Budapeszcie.
W piątek wieczorem spotkanie z Polonią mieszkającą na Węgrzech zorganizowała z kolei ambasada RP w Budapeszcie. Źródło: Twitter/PLInHungary

W sobotę Instytut Polski w Budapeszcie zorganizował kilkugodzinne spotkanie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W programie, w którym wzięło udział wielu Węgrów, były warsztaty dekoracji świątecznych, koncert polskich kolęd oraz kiermasz świąteczny z polskimi produktami i rękodziełem.

- Chcieliśmy wrócić do idei jarmarku świątecznego, który odbył się u nas kilka lat temu, ale też pokazać, że Instytut Polski jest placówką, która włącza się w pomoc najbardziej potrzebującym - powiedziała dyrektor Instytutu Dominika Teske.

W zorganizowanie akcji pomocy, skierowanej głównie do dzieci, zaangażowała się osobiście Izabela Kęciek, żona ambasadora RP na Węgrzech Sebastiana Kęcieka. Sama placówka również czynnie włączyła się w akcję, którą w dużej mierze wsparły też obie szkoły polskie działające na Węgrzech oraz Polonia.

Trzy samochody ubrań i zabawek

- Razem zebraliśmy trzy duże samochody ubrań i zabawek - zaznaczyła dyrektor Teske. -Ponadto wiele osób prywatnych przynosiło w sobotę wiele rzeczy – dodała. Wśród nich są również gry planszowe czy książki dla najmłodszych w języku węgierskim.

Akcja charytatywna będzie trwała do wtorku. Następnie zgromadzone rzeczy zostaną przekazane potrzebującym.

W piątek wieczorem spotkanie z Polonią mieszkającą na Węgrzech zorganizowała z kolei ambasada RP w Budapeszcie.

Licznie zgromadzonych uczestników powitał konsul Andrzej Kalinowski i ambasador Kęciek.

W trakcie spotkania, w którym udział wzięły m.in. delegacje z polskich szkół na Węgrzech, harcerze i wojskowi, nagrodzono dzieci, które osiągnęły wysokie wyniki w konkursach polonijnych.


PAP/dad

Film "Chłopi" został zgłoszony do wszystkich kategorii tegorocznych Oscarów

08.12.2023 17:47
Dystrybutor filmu "Chłopi" w Stanach Zjednoczonych - Sony Pictures Classics - zgłosił go do wszystkich kategorii nagród Akademii Filmowej. Poinformowało o tym Narodowe Centrum Kultury.

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

10.12.2023 10:34
Dziś, w Dniu modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, będą zbierane środki na ten cel.

"Czyńmy pokój". Harcerze ZHP wyruszyli ze sztafetą Betlejemskiego Światła Pokoju

10.12.2023 14:09
W Zakopanem przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Teraz zaczyna się Sztafeta Światła - harcerki i harcerze zawiozą je do swoich rodzinnych miejscowości w całej Polsce, aby Płomień trafił do wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć.