Redakcja Polska

Instytut Polski w Mołdawii prezentuje ukraińską wystawę ikon pisanych na skrzyniach po amunicji

25.02.2024 14:17
W Kiszyniowie zaprezentowano wystawę ukraińskich ikon pisanych na skrzyniach po amunicji - powiadomił Instytut Polski w Bukareszcie, który jest - wspólnie z Narodowym Muzeum Historii Mołdawii - organizatorem wystawy, pokazywanej w związku z drugą rocznicą agresji Rosji na Ukrainę.
Kiszyniów: wystawa ikon tworzonych na skrzynkach po amunicji
Kiszyniów: wystawa ikon tworzonych na skrzynkach po amunicjiŹródło: facebook/Institutul Polonez / Instytut Polski w Bukareszcie

- Ta wystawa poświęcona jest drugiej rocznicy pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę – powiedział Wojciech Mrozowski, wicedyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, obejmującego swoimi działaniami, oprócz Rumunii, także Republikę Mołdawii.

- W 2014 roku, gdy Rosja po raz pierwszy zaatakowała Ukrainę, ukraińscy artyści Sonia Atłantowa i Ołeksandr Kłymenko zaczęli tworzyć ten niezwykły projekt, który polega na pisaniu ikon na skrzyniach po amunicji - dodał Mrozowski.

Artyści zwrócili uwagę na to, że wieka i dna tych skrzyń są bardzo podobne do desek, na których zazwyczaj maluje się ikony. To dziwne podobieństwo zainspirowało ich do rozpoczęcia projektu. Ikony tworzone na fragmentach skrzyń po amunicji symbolizują, tak jak krzyż, przemianę śmierci w życie.

Wystawa w przeddzień rocznicy inwazji

Wystawa została otwarta w Kiszyniowie 22 lutego, dwa dni przed drugą rocznicą rosyjskiej agresji na sąsiadującą z Mołdawią Ukrainę. Prezentowanych jest 25 ikon, które powstały na skrzyniach po amunicji, wykorzystanej podczas wojny z Rosją. W uroczystym otwarciu wzięli udział ukraińscy twórcy. Obecny był również minister kultury Mołdawii.

Wcześniej ikony były już prezentowane w 19 krajach i w ponad 150 miejscach - m.in. Instytut Polski pokazywał je w Bukareszcie. Wystawę można obejrzeć w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii do 10 marca.

W związku z drugą rocznicą wojny budynek muzeum oraz Łuk Triumfalny w Kiszyniowie zostały podświetlone na niebiesko i żółto, czyli barwami ukraińskiej flagi.

Prezydent Maia Sandu oraz najważniejsi przedstawiciele mołdawskich władz wyrazili solidarność z broniącą się od dwóch lat Ukrainą, podkreślając bohaterstwo jej armii i społeczeństwa, a także ogromną rolę, jaką opór Ukraińców odgrywa dla bezpieczeństwa Mołdawii. Zdjęcia z wystawy można obejrzeć pod następującym linkiem.

PAP/dad

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" w trójce finalistów nominowanych do nagród BBC

16.02.2024 16:39
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza jest w trójce finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody BBC Audio Drama Awards w kategorii najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.

Polskie Radio solidarne z Ukraińcami. Utwór "Give Peace a Chance" na antenach rozgłośni

24.02.2024 11:28
Na antenach Polskiego Radia oraz innych rozgłośni radiowych o 9:45 wyemitowano utwór "Give Peace a Chance" Johna Lennona. To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich.

Swiatłana Cichanouska wzywa do bojkotu wyborów, zorganizowanych przez reżim Łukaszenki

25.02.2024 09:59
Białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska wezwała społeczność międzynarodową i naród białoruski, by nie uznawali dzisiejszych wyborów, zorganizowanych przez reżim Łukaszenki. Dziś na Białorusi główny dzień głosowania w wyborach do Izby Reprezentantów i samorządów lokalnych. Do wyborów zostali dopuszczeni jedynie kandydaci lojalni wobec reżimu. Kampanii wyborczej towarzyszyły zakrojone na szeroką skalę represje i brutalna eliminacja wszystkich przedstawicieli opozycji.

Śmierć Aleksieja Nawalnego. Rosjanie oddają mu hołd. Zatrzymano kilkadziesiąt osób

25.02.2024 12:38
49 osób zatrzymano w sobotę w Rosji podczas akcji upamiętniających zmarłego w kolonii karnej lidera opozycji Aleksieja Nawalnego i innych protestów - poinformował niezależny projekt OWD-Info, zajmujący się prawami człowieka.