X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Węgry: polska pianistka wśród laureatów nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae

17.05.2021 14:07
Mieszkająca na Węgrzech polska pianistka Izabela Darska znalazła się wśród laureatów nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae, przyznawanych w uznaniu zasług na rzecz żyjących na Węgrzech narodowości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneGecko Studio/Shutterstock

Jak poinformowało podczas poniedziałkowej uroczystości wręczenia nagród, Darską wyróżniono w uznaniu jej zasług w pielęgnowaniu twórczości Fryderyka Chopina oraz za działalność jako pedagoga muzycznego.

Założona przez Darską Fundacja im. Gyoergya Ferenczyego organizuje na Węgrzech międzynarodowe konkursy chopinowskie dla młodzieży w różnych grupach wiekowych, a także koncerty, przede wszystkim zwycięzców swoich konkursów, zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce.

- Jestem bardzo zaszczycona, że przyznano mi tę nagrodę. Odbiorę ją w późniejszym terminie, ponieważ dzisiaj jestem jeszcze za granicą - powiedziała Darska.

Konkursy chopinowskie na Węgrzech

Oznajmiła, że organizuje na Węgrzech dwa rodzaje konkursów chopinowskich od 2004 roku. - Jeden startował od razu jako międzynarodowy i odbywa się co dwa lata. W zeszłym roku po raz pierwszy nie został zorganizowany z powodu pandemii. To konkurs dla uczniów i studentów do 35. roku życia. Drugi konkurs rozpoczął swoje życie jako ogólnokrajowy, ale potem się rozszerzył, najpierw na teren tzw. Wielkich Węgier, a potem dalsze kraje. Stratują w nim uczniowie szkół podstawowych i średnich - powiedziała pianistka.

Dodała, że w tym roku organizuje kolejny konkurs dla uczniów szkół w listopadzie. - Mam nadzieję, że uda się go zorganizować na żywo - powiedziała.

W uroczystości wręczenia nagród, która odbywała się w ograniczonym gronie z uwagi na pandemię koronawirusa, uczestniczyła m.in. przewodnicząca samorządu polskiego na Węgrzech Maria Felfoeldi.

Jak podkreślił na uroczystości wicepremier Zsolt Semjen, uważa on wyrażenie "mniejszość narodowa" za "wyjątkowo niefortunne i deprecjonujące", bo kojarzy się z czymś mniejszym, "a narodowości mieszkające na Węgrzech nie są od nikogo mniejsze". Jak dodał, społeczność narodowa może być mniejsza liczbowo, ale pod względem wartości, kultury i ducha – większa.


PAP/IAR/dad

W Wilnie rozpoczęło się wiosenne sprzątanie cmentarza na Nowej Rossie

15.05.2021 18:19
Tym razem Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą zdecydował się zadbać o porządek na Nowej Rossie

Spotkanie ku czci ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku

16.05.2021 09:34
Kilkaset osób przyciągnęła plenerowa lekcja historii pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na Greenpoincie. Wzięli w niej udział także lokalni amerykańscy politycy.

WTA Rzym: Iga Świątek - Karolina Pliskova. Tenisowy popis Polki w finale i wygrana bez straty gema

16.05.2021 20:55
Iga Świątek w finale tenisowego turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie zdeklasowała wyżej notowaną Czeszką Karoliną Pliskovą 6:0, 6:0. Stawką pojedynku dla Polki był trzeci tytuł w karierze oraz historyczny awans do pierwszej "10" światowego rankingu.