Redakcja Polska

Węgry: polska pianistka wśród laureatów nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae

17.05.2021 14:07
Mieszkająca na Węgrzech polska pianistka Izabela Darska znalazła się wśród laureatów nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae, przyznawanych w uznaniu zasług na rzecz żyjących na Węgrzech narodowości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneGecko Studio/Shutterstock

Jak poinformowało podczas poniedziałkowej uroczystości wręczenia nagród, Darską wyróżniono w uznaniu jej zasług w pielęgnowaniu twórczości Fryderyka Chopina oraz za działalność jako pedagoga muzycznego.

Założona przez Darską Fundacja im. Gyoergya Ferenczyego organizuje na Węgrzech międzynarodowe konkursy chopinowskie dla młodzieży w różnych grupach wiekowych, a także koncerty, przede wszystkim zwycięzców swoich konkursów, zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce.

- Jestem bardzo zaszczycona, że przyznano mi tę nagrodę. Odbiorę ją w późniejszym terminie, ponieważ dzisiaj jestem jeszcze za granicą - powiedziała Darska.

Konkursy chopinowskie na Węgrzech

Oznajmiła, że organizuje na Węgrzech dwa rodzaje konkursów chopinowskich od 2004 roku. - Jeden startował od razu jako międzynarodowy i odbywa się co dwa lata. W zeszłym roku po raz pierwszy nie został zorganizowany z powodu pandemii. To konkurs dla uczniów i studentów do 35. roku życia. Drugi konkurs rozpoczął swoje życie jako ogólnokrajowy, ale potem się rozszerzył, najpierw na teren tzw. Wielkich Węgier, a potem dalsze kraje. Stratują w nim uczniowie szkół podstawowych i średnich - powiedziała pianistka.

Dodała, że w tym roku organizuje kolejny konkurs dla uczniów szkół w listopadzie. - Mam nadzieję, że uda się go zorganizować na żywo - powiedziała.

W uroczystości wręczenia nagród, która odbywała się w ograniczonym gronie z uwagi na pandemię koronawirusa, uczestniczyła m.in. przewodnicząca samorządu polskiego na Węgrzech Maria Felfoeldi.

Jak podkreślił na uroczystości wicepremier Zsolt Semjen, uważa on wyrażenie "mniejszość narodowa" za "wyjątkowo niefortunne i deprecjonujące", bo kojarzy się z czymś mniejszym, "a narodowości mieszkające na Węgrzech nie są od nikogo mniejsze". Jak dodał, społeczność narodowa może być mniejsza liczbowo, ale pod względem wartości, kultury i ducha – większa.


PAP/IAR/dad

W Wilnie rozpoczęło się wiosenne sprzątanie cmentarza na Nowej Rossie

15.05.2021 18:19
Tym razem Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą zdecydował się zadbać o porządek na Nowej Rossie

Spotkanie ku czci ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku

16.05.2021 09:34
Kilkaset osób przyciągnęła plenerowa lekcja historii pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na Greenpoincie. Wzięli w niej udział także lokalni amerykańscy politycy.

WTA Rzym: Iga Świątek - Karolina Pliskova. Tenisowy popis Polki w finale i wygrana bez straty gema

16.05.2021 20:55
Iga Świątek w finale tenisowego turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie zdeklasowała wyżej notowaną Czeszką Karoliną Pliskovą 6:0, 6:0. Stawką pojedynku dla Polki był trzeci tytuł w karierze oraz historyczny awans do pierwszej "10" światowego rankingu.